Általában az iskolaorvos fedezi fel a gerincferdülést és állítja ki az ortopédiára szóló beutalót. Szülő és gyermek egyaránt aggódik, nem tudják, mire számíthatnak, mígnem megtörténik a szakvizsgálat.
Egészséges emberben a gerincoszlop szemből vizsgálva egyenes (függőleges), görbületek csak oldalirányból figyelhetők meg rajta. Ha a frontális síkban is elhajlás következik be, gerincferdülésről (scoliosis) beszélünk. Több fajtáját különböztetjük meg: az úgynevezett funkcionális scoliosis tulajdonképpen tartási rendellenesség, oka a gyenge hátizomzat.
A gerincferdülés akkor alakul ki, ha a mozgásszegény életmód következtében az izomzat ahelyett, hogy erősödne, gyengül, nem tart lépést a csigolyák és a gerincoszlop egyéb alkotóelemeinek fejlődésével. A kóros görbület ebben az esetben aktív izomerővel korrigálható, és az úgynevezett bordapúp nem alakul ki. Kezelésében nagy szerepet kap a hátizom-erősítő torna, úszás, sportolás, a fizikai aktivitás fokozása.
A strukturális gerincferdülés esetében a csigolyák aszimmetrikus növekedése a kiváltó ok. Ehhez a típushoz már bordapúp is társulhat és a gerinc nemcsak a frontális síkban hajlik el, hanem el is csavarodik (torzió) valamilyen mértékben.
A kóros elhajlás lehet jobbra és balra domború, érintheti a gerinc felső, középső és alsó szakaszát. Nagyon fontos az első vizsgálat, a megtekintés, ahol szembetűnőek a jellemző eltérések. Röntgenfelvételeken egész pontosan, fokokban meg lehet határozni az elhajlás mértékét, ami alapján a kezelési terv felállítható.
Nagyon lényeges a megelőzés! Fokozott testmozgás, sportolás, izomerősítés javasolt, főleg ha a családban volt már valakinek ilyen betegsége. A kezelés enyhébb esetben konzervatív (műtét nélküli módszerek). Ennek része a speciális, hátizomzatot erősítő gyógytorna, valamint szükség esetén fűző használata.
A tornagyakorlatokat gyógytornász tanítja be, és a megtanult mozdulatsorokat otthon is végezni kell. A hangsúly a rendszerességen van! Ugyancsak sokat segít az úszás.
Ha a konzervatív kezelés ellenére rosszabbodás észlelhető, vagy ha az elváltozás nagyobb mértékű, műtétet kell végezni. Ennek lényege a görbült gerincoszlop felszabadítása (mobilizálása), kiegyenesítése és belső fémanyagokkal való megtámasztása.
Speciális, órákig tartó beavatkozásról van szó, elhúzódó altatással, ezért előtte gondos kivizsgálás és előkészítés szükséges. A görbület típusától függ, hogy a felszabadítást és a stabilizálást egy vagy két külön időpontban kell-e végezni.
Remélem, írásommal sikerült felhívnom a figyelmet a gerincferdülés korai felismerésének és szakszerű kezelésének jelentőségére.