Vírusfertőzés és a sport – Szervezett védekezés

Előfordul, hogy valaki egy vírusfertőzés miatt nem tud hobbiból vagy versenyszerűen sportolni.

Dr. Boross György
2013. 11. 02. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyakran előfordul, hogy valaki egy vírusfertőzés miatt nem tud sportolni, edzeni, vagy nem utazhat el egy versenyre. Ennek kapcsán írok most a sportolókat különösen veszélyeztető fertőző betegségekről.

Az úgynevezett mononukleózist az Epstein-Barr vírus okozza, lappangási ideje 5-15 nap. Tünetei: rossz közérzet, láz, torokfájás, főként a nyakon jelentkező nyirokcsomó-duzzanat, esetleg máj- és lépmegnagyobbodás, megnövekedett fehérvérsejtszám.

Elsősorban a tüneteket kell kezelni, ágynyugalom csak a lázas szakaszban indokolt, súlyosabb esetben szteroid és antibiotikum adása válhat szükségessé. A kondicionálás, az újbóli mozgás csak láztalan állapotban kezdhető.

A betegség lezajlása után – különösen, ha a lép megnagyobbodásával járt – fennáll a lépszakadás veszélye, ezért bizonyos sportoknál az edzés és a versenyzés csak a megnagyobbodás elmúltával (körülbelül 5-6 hét után) javasolt.

Egy másik fertőző betegség a vírusos hepatitis (májgyulladás), leggyakoribb az A, ritkább a B és a C típus. A hepatitis A elsősorban nem megfelelő higiénés körülmények között, a B és C lehetősége a kontakt sportágakban (például ökölvívás, birkózás) fordul elő.

A bevezető panaszokat (rossz közérzet, izomfájdalmak, étvágytalanság, láz, hasmenés, vagy székrekedés) követően májtáji fájdalom, májmegnagyobbodás, majd sárgaság alakul ki. Szakintézeti felvétel és ellátás szükséges!

Az akut szakasz után sportorvosi szempontból újra elkezdhető a kondicionálás, a tünetek megszűntével a terhelés fokozatosan emelhető, hepatitis A esetében akár enyhén emelkedett májfunkciós laborértékeknél is.

E tekintetben a hepatitis C-nél nagyobb óvatosság szükséges, mivel gyakoribb a krónikus forma. A hepatitis B-vel fertőzött beteg vírushordozóvá válhat! A fertőző májgyulladás megelőzésére legjobb a passzív immunizálás, azaz a védőoltás.

A harmadik megbetegedés a Lyme-kór. Főleg kullancscsípés révén terjed, ezért azok veszélyeztetettek, akik erdei környezetben sportolnak, edzenek vagy versenyeznek (túrázók, tájfutók, öttusázók).

A csípés helyén néhány nap múlva gyűrű alakú piros folt jelentkezik, ízületi és izomfájdalmakat panaszol a beteg (első fázis), a második és harmadik fázisban pedig – hetek múlva – másodlagos fertőzések alakulnak ki. Fontos a korai kezelés antibiotikummal, a megelőzés, illetve a kullancs mielőbbi eltávolítása.

És végül, a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladást vírusok okozzák. Jellemzői a tarkókötöttség, az idegrendszeri tünetek. Ebben az esetben is mielőbbi kullancseltávolítás és sürgős kórházi ellátás szükséges!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.