Szike nélkül is gyógyulhat a csont

Ha valaki csonttörést szenved, érthetően azt reméli, hogy nem kell műteni, elég a gipsz. Min múlik mindez?

Dr. Boross György
2013. 12. 14. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nem műtéti töréskezelés, pontosabban a gipszkötés alkalmazása már 1852 óta ismeretes. Azóta természetesen hatalmas fejlődésen ment át ez a módszer is, mint minden más az orvostudományon belül. A klasszikus elvek leírása egy osztrák baleseti sebész, Lorenz Böhler nevéhez fűződik. Ezek: a törés helyretétele, jó helyzetben való rögzítése, majd a megfelelő időben a mozgatás megkezdése.

Fontos szabály, hogy a sérülés első ellátásakor csak gipszsínt szabad felhelyezni, melynek gézpólyameneteit fel kell hasítani és újrapólyázni a vérkeringési zavarok elkerülése végett. Körkörös gipsz csak később, a duzzanat megszűnését követően, általában egy hét után lehetséges.

A gipszrögzítés ideje az egyes csontok esetében más és más. Például csuklótörésnél elég 4-6, lábszártörésnél minimum 12, de sokszor 16 hét is szükséges.

Bizonyos esetekben – egyes lábszártörések, medencefenék-törés egyes típusai stb. – még ma is használjuk az úgynevezett tartós húzatás módszerét. Ilyenkor a végtagcsontba megfelelő helyen befúrt drótra helyezett kengyelen és zsinóron keresztül helyezik a súlyt a végtagra.

Ezt a módszert hosszabb-rövidebb idő után gipszelésre lehet váltani, előtte azonban el kell végezni az úgynevezett funkcionális próbát: például lábszártörésnél 3 héttel a sérülés után ha a végtag megemelésekor már nem jön létre deformitás (nem „görbül” el a sípcsont), megszüntethető a húzás, és megkaphatja a beteg a körkörös gipszet. Ellenkező esetben a megfelelő mértékű csontheg kialakulásáig kell folytatni a húzókezelést.

A konzervatív kezelés mindig hosszan tartó folyamat, szükséges hozzá a rendszeres röntgenellenőrzés és a gipszkötés kontrollja.

A fenti nem műtéti megoldások mellett ma már létezik egy újabb módszer is, amely a törés sínezésén alapul, de messzemenően figyelembe veszi a funkcionális igényeket is. Erre általában 1-2 vagy több hét elteltével térünk át, elsődleges ellátásként nem javasolt.

Az itt használt, különböző méretre formált műanyag rögzítők az úgynevezett brace-ek. Csak akkor választjuk ezt az utat, ha a bőr állapota jó, a beteg alkalmas az együttműködésre, jók a vérkeringési viszonyok, és rendelkezésre áll a megfelelően magas szintű utókezelői háttér.

A nem műtéti törésgyógyítás természetesen csak egy a sok kezelési lehetőség közül, és nem minden esetben alkalmazható. Van, amikor csakis a szike, a fúró és a csavarhúzó segít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.