Honnan, hová és miért? – A csontpótlásról

Minden törésnél előfordulhat, hogy a csontosodás nem jön létre, vagy gyenge. Ilyenkor csontot kell átültetni.

Dr. Boross György
2014. 02. 08. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csontok műtéti ellátásának egyik legizgalmasabb területe a csontátültetés, ami a különböző okokból kialakult hiányok pótlására szolgál. De mitől alakul ki ez az állapot, ami létrejöhet a csontszövet szivacsos (spongiosus) és kérgi (corticalis) részén egyaránt? Leggyakrabban baleset következtében, ilyenkor a szivacsos állomány zömítéses törése során üreg marad vissza a helyükre igazított, kiemelt csontrészek között, mögött.

A corticalis csontállományban főként darabos vagy nyílt törés esetén keletkezik hiány, amikor egyes darabok elhalnak vagy kilökődnek. Daganatos megbetegedések is okozhatnak hasonló elváltozást.

Bármilyen eredetű is a csonthiány, a szervezet megpróbálja magától kitelíteni, ami kisebb kiterjedés esetében elegendő is. Mivel a nagyobb üregek spontán telítődése korlátozott és időben elhúzódó lenne, szükség van a művi csontpótlásra. Biológiailag legelőnyösebb a saját csont alkalmazása, de kiterjedtebb esetekben más forrásokra is szükség lehet. Átültetéskor fontos az átültetett csont minősége mellett a befogadó hely jó vérellátása is, mert csak így remélhető a teljes beépülés. Lényeges az is, hogy az átültetett csontot stabilan rögzítsük.

A leggyakoribb a szivacsos csontállomány (spongiosa) átültetése, amit általában a csípőlapát vastag falú hátsó ívéből nyerünk. Ha a mechanikus stabilitás fokozása is követelmény, úgynevezett corticospongiosus blokkot kell kivenni, ebben az esetben a szivacsos állományhoz egy csontkéreg darab is tartozik.

A kivételhez véső és még néhány egyéb célműszer szükséges. Kisebb mennyiségű szivacsos csont nyerhető a sípcsont fejéből, az orsócsont távolabbi, vagy a singcsont közelebbi végéből is. Az átültetést bizonyos esetekben rögtön az első ellátáskor elvégezzük, például a sípcsontfej benyomatásos törésénél a zömülés következtében kialakult üreg kitöltésére. Másodlagos átültetést elhúzódó törésgyógyulás, álízület kezelésére alkalmazunk.

Ha a saját csont nem elegendő, segítségül hívhatjuk az úgynevezett csontbankokat, ahol emberi csontkészítmények állnak rendelkezésre, melyeket általában a csípőprotézis-műtétek során eltávolított combcsontfejekből készítenek. Léteznek speciális, nem emberi eredetű anyagok is, melyek a teljesség igénye nélkül a következők: biokorall (korall-CaCO3), kalcium-foszfát anyagok, bioaktív üvegkerámiák. Bár ezek is jól alkalmazhatók, a legideálisabb továbbra is a saját csontszövettel történő pótlás!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.