Amit jobb megúszni: a medence csontjainak törése

Közlekedési és egyéb balesetekben is bekövetkezhet medencecsonttörés. Sok fajtája van, és kezelése is változó.

Dr. Boross György
2014. 03. 22. 7:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az úgynevezett csontos medence kettős élettani szerepet tölt be: egyrészt a törzset (gerincet) köti össze az alsó végtagokkal, másrészt védi a medencén belül elhelyezkedő belső szerveket.

A „medencecsont” tulajdonképpen három külön csontból áll, ezek: a csípőcsont, a szeméremcsont és az ülőcsont. Az elülső oldalon a két szeméremcsontot, hátul a csípő- és keresztcsontot feszes szalagrendszer köti össze.

Statisztikai adatok szerint az összes csonttörések 0,6-3 százalékát teszik ki a medencetörések. Ezen belül leggyakrabban a szeméremcsont és az ülőcsont vékony szárai törnek.

A medencetörés tünetei megegyeznek a törés általános jellemzőivel: ilyen a törésnek megfelelően jelentkező fájdalom, mely direkt és indirekt lehet. Egyszerűbb töréseknél a járóképesség megtartott, komolyabb esetekben a sérült nem tudja terhelni alsó végtagját.

A vizsgálat során mindig ellenőrizni kell a belső szervek (vese, húgyhólyag, belek stb.) állapotát, esetleges sérülését. A röntgenfelvételek speciális beállításban készülnek és bizonyos esetekben csak a CT-vizsgálat ad pontos információt.

A kezelés a törés típusától függ: egyszerűbb, elmozdulás nélküli, úgynevezett széli vagy peremtörések (csípőlapát, csípőtövis, ülőcsont, farkcsont) műtét nélkül gyógyíthatók: átmeneti fekvés után fokozatosan felkelthető a sérült, segédeszközzel járhat, de a teljes testsúllyal való terhelés csak néhány hét után engedhető meg.

Az egyszerű gyűrűtörések (például a szeméremcsont vagy az ülőcsont szárainak egyoldali sérülése) a fentiekhez hasonlóan kezelhetők.

A kettős, vagy többszörös medencetöréseknél (szemérem- vagy ülőcsont mindkét oldali szárának törése, hátsó kétoldali törés és ezek kombinációja) a medencegyűrű folytonossága megszakad, a gyógyítás elsősorban műtéti megoldást jelent. A lehetőségek: külső rögzítő (fixateur externe), vagy belső lemezelés, csavarozás.

A medencetörésekhez soroljuk a csípőízületi vápa (acetabulum) törését is. Ennek a lehetőségekhez mért pontos helyreállítása nagyon fontos, bár még így is szerepe lehet a későbbi csípőízületi kopásban.

Az acetabulum sérülései a legegyszerűbb peremtörésektől a combfej befelé nyomódásával járó törésekig terjedhetnek. Ez utóbbi esetben a combfejet húzókezeléssel kell eredeti helyére igazítani.

Egyszerűbb esetekben műtét nélkül kezeljük az ízületi vápa törését, egyébként legtöbbször sebészi megoldásra (lemez, csavarok) van szükség.

Valamennyi medencesérülés utókezelésében az átmeneti tehermentesítés a leglényegesebb, majd a fokozatos terhelés, gyógytornász felügyeletével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.