Hosszú csont, rövid gyógyulás? – A felkarcsonttörés kezelése

A felkarcsont törése kapcsán gyakori dilemma, hogy milyen kezelést válasszunk: műtétet vagy gipszrögzítést.

Dr. Boross György
2014. 03. 01. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajnos a címben feltett kérdésre a válaszom: a felkartörés teljes gyógyulásához sok idő kell. Bár a kezelésében bevezetett újabb módszerek a gyógyulási időt lényegesen rövidítették, még így is elég hosszúra nyúlik, és előfordulhatnak komplikációk is.

Főleg indirekt úton jön létre a törés: eséskor, letámasztáskor, de figyelem: az úgynevezett „szkanderezés” is ide vezethet.

Most csak a felkarcsont (latinul humerus) testének sérüléseiről írok, a váll és könyök felőli végeinek töréseiről máskor szólok. A törés leggyakrabban spirál, ferde vagy haránt lefutású. Felismerni nem nehéz, mert a deformitás, kóros mozgás, illetve a felkar megrövidülése egyértelműen jelzi a bajt.

Mivel a felkarcsonthoz közel – azt megkerülve – futnak az alkar és a kéz fontos erei, idegei, előfordul, hogy a törés magasságában megnyomódnak, súlyosabb esetben el is szakadnak. Ezért is fontos, hogy az első vizsgálatkor erről mindenképpen tájékozódjon a szakorvos, és ha szükséges, ellássa az ideg- vagy érsérülést. A kórházba jutásig a sérült végtagot nyugalomba kell helyezni: törzshöz rögzíteni vagy csak nyakba felkötni.

Ha a szükséges idő hosszúra nyúlik is, a felkarcsonttörés gyógyhajlama legtöbbször jó. Körülbelül 65-75 százalékban műtét nélkül kezelhető. Legtöbbször gipszet használunk – főként gyermek- és idős korban –, de előfordul más speciális rögzítési mód is, például gézpólya, műanyag sínek. A rögzítés átlagosan 8-14 hét. Sportolók, fiatal sérültek gyógyításánál – ha a törés típusa engedi – a műtétet választjuk, mert így a felkar, illetve a közeli ízületek (váll, könyök) mozgatása előbb megkezdhető, bizonyos esetekben a beavatkozás után nincs szükség hosszabb mozdulatlanságra. A törést egyesíthetjük lemezzel, csavarokkal vagy a csőszerű csont belsejében végigvezetett fémanyaggal: több vékonyabb dróttal vagy egy vastagabb szeggel. Ma már a felkarcsonttörés kezelésében a legelterjedtebb az úgynevezett velőűrszegezés, ez adja a legnagyobb stabilitást, és viszonylag kis műtéti megterheléssel jár.

Végül kiemelt fontossága miatt vissza kell térjek a felkarcsont mellett futó képletek közül az orsócsont felőli ideg (nervus radialis) sérülésére. Viszonylag gyakran, körülbelül nyolc százalékban fordul elő, hogy a törés az ideget is sérti. Egyszerű megnyomatásnál magától is – fizikoterápiával – visszatérhet a működése (érzés, mozgás), de ha elszakad, akkor azonnali műtétre, idegvarratra van szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.