Elsősegély nyáron: hordágy vagy mentődoboz

Közeleg, sőt már itt is a nyár, az ember sokat sportol, mozog, élvezi a nyár örömeit – és néha meg is sérül.

Dr. Boross György
2014. 05. 31. 5:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte minden évben írok a nyári sport- és szabadidős balesetekről, hiszen nem lehet elégszer hangsúlyozni a megelőzés fontosságát. De mit kell tenni elsősegély szintjén, ha minden igyekezetünk és óvatosságunk ellenére bekövetkezik valamilyen sérülés?

Rándulás, zúzódás, törés gyanúja esetén helyezzük nyugalomba a sérült végtagot – a kart, csuklót, vállat kössük fel egy kendővel, a bokát, térdet fáslival (rugalmas pólya) rögzítsük. Ha nagy deformitással járó ficamról, törésről van szó, valamilyen módon sínezzük azt, amíg a szakellátás megérkezik.

Nyílt sérüléskor a seb környékét tisztítsuk meg, fertőtlenítsük le, a sebet magát pedig tiszta, lehetőleg steril kötéssel fedjük. Tilos a nyílt sebbe sebhintőport szórni, ez az eljárás csak az egészen felületes horzsolásokra használható. Ha valaki mégis alkalmazza, a sérültnek további megpróbáltatásokat, az orvosnak bosszúságot és ellátási nehézségeket okoz!

A sebfelülethez ne nyúljunk, ha idegen test (szálka, kavics stb.) található benne, azt csak akkor távolítsuk el saját kezűleg, ha könnyen, a seb érintése nélkül ki tudjuk emelni. A belső terület tisztítása, végleges ellátása a szakember feladata.

Elengedhetetlen a tetanuszfertőzés elleni védőoltás, mert a kórokozók a seben keresztül bekerülhetnek a szervezetbe, és megelőzés hiányában halálos betegséget okozhatnak.

Az első bekötés alkalmával ne tegyünk a sebre vattát vagy más könnyen tapadó, de nehezen eltávolítható anyagot sem, mert beragadva szintén fájdalmat és ellátási nehézséget okoz. Erősen vérző seb esetén úgynevezett nyomókötést készítsünk, ami a sebre helyezett összehajtogatott gézlapokból áll, pólyával a sebre szorítva.

Lehetőleg azonnal, friss sérüléssel jelentkezzünk szakorvosnál, mert ilyenkor legjobb és leggyorsabb a gyógyulás. Ellenkező esetben megnyúlik a kezelés ideje és nem mindig maradandó panasz nélküli a gyógyulás.

Ha a sérülés könnyűnek látszik, magunk is elmehetünk, vagy elkísérhetjük társunkat a rendelőbe, kórházba, ha viszont súlyos esettel állunk szemben, azonnal hívjunk mentőt! Gerincsérülés gyanújakor ne mozgassuk indokolatlanul a sérültet a bénulás veszélye miatt!

Tanácsom tehát röviden: Minden sérülést vegyünk komolyan, lehetőségeinkhez mérten részesítsük elsősegélyben társunkat vagy önmagunkat, utána pedig mielőbb forduljunk segítségért szakemberhez!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.