Vállficam: amit mindig helyre kell tenni

Ha valakinek kificamodik a válla, rögtön helyre kell tenni. Műtét friss sérülésnél legtöbbször nem szükséges.

Dr. Boross György
2014. 05. 24. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vállízület sajátos felépítésének köszönhetően sok irányba és széles határok között képes mozogni, ugyanakkor éppen ezért sérülékeny is.

A vállficam lehet baleseti és nem baleseti eredetű. Előbbit külső erőbehatás hozza létre és másodlagos károsodások (csontos vápa sérülése, az ízületi tok leválása a csontról, a felkarcsont ízületi porcfelszínének benyomódása) is jellemzik.

A nem baleseti eredetű, más néven „szokványos” vállficam létrejöttéhez nem szükséges külső erő, egy „ügyetlen”, rossz mozdulat is elegendő hozzá. Okaként veleszületett fejlődési zavarok – az ízületet stabilizáló tényezők valamilyen gyengesége – említhető.

„Visszatérő” a vállficam, ha az ok egy baleseti eredetű ficam következtében kialakult lazaság.

A ficamodott váll felismerése általában könnyű: deformált a válltájék, az ízület rugalmasan rögzített, a sérült nem tudja mozgatni karját és egyidejűleg nagy fájdalmat érez.

Vegyük sorra, hogy milyen kezelési lehetőségeink vannak: Legelőször is – mint minden ficamot – speciális műfogásokkal (hozzáértő szakorvosnak) helyre kell tenni. A technika attól függ, hogy a felkarcsont feje milyen irányba hagyta el az ízületi tokot (elülső, hátsó, vagy hónalj irányú ficam).

Ha ezután – első sérülés esetén – elegendő ideig (általában 3 hétig) rögzítjük a vállat, a sérülés legtöbbször így, operáció nélkül is meggyógyul, és nem ismétlődik a ficam.

Műtétre akkor van szükség, ha rendszeressé válik a váll „kiugrása”, akár baleseti eredetű, akár – a fent említett – veleszületett okok miatt. Ilyenkor a sérült ízületi alkotórészek (lágyrész, csontos-) helyreállítása, és megerősítése a cél, számos megoldás létezik erre.

Ma már a vállsérülések, a ficamok vizsgálatánál is alkalmazzák az úgynevezett artroszkópos (csőtükrözéses) eljárást, sőt egyre több beavatkozást is el is lehet végezni ezzel a technikával. Van tehát gyógymód a különböző vállficamok kezelésére, de a legfontosabb, hogy aki ilyen sérülést szenved, vagy visszatérő panaszokkal bajlódik, időben jelentkezzen az ortopéd-traumatológián.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.