Az ilyen panaszok, tünetek hátterében legtöbbször a sarokcsonton tapadó lágyrészek gyulladása áll. Normál esetben a láb boltozatainak megtartását elsősorban az izomzat végzi, kisebb mértékben a láb egyéb elemei (szalagok, kötőszöveti elemek). A hosszboltozatot tartó egyik ilyen alkotórész a sarokcsontról kiinduló és a láb elülső részén végződő erős, kötőszövetes lemez. Ha jó az izomzat, ez a lemez normál terhelést kap.
Amennyiben mozgáshiány vagy nem megfelelő cipőviselet miatt a láb boltozatait tartó izomzat meggyengül, nagyobb terhelés hárul erre a területre, mely ennek következtében minden lépésnél túlfeszül, húzza a sarokcsont csonthártyáját is, amely begyullad. Legtöbbször a jelentős fájdalom miatt jelentkeznek a páciensek az ortopéd szakrendelésen. Ez a betegség egy úgynevezett steril gyulladás, melynek következtében rendszerint meszesedés, új csont képződése is kialakul, ami látszik a röntgenfelvételen, és ezt hívják sarokcsontsarkantyúnak.
Mivel az alapprobléma a talpi lemez túlterhelése, tehermentesítése rendszerint jó hatású. Felnőttkorban a boltozatot tartó izomzatot már nem lehet eredeti állapotára visszaerősíteni, ezért lúdtalpbetétet kell hordani. Az egyedileg kialakított betét a boltozatokat alulról megtámasztja, csökkenti a túlfeszülését, ezzel a sarokcsonti csonthártya irritáltságát. Amennyiben a betét önmagában nem elég, segíthet valamilyen nem szteroid gyulladáscsökkentő adása és az érintett terület terápiás röntgenbesugárzása.
Ha ezek a módszerek nem hoznak eredményt, akkor a saroktájra adott, helyi szteroidinjekciós kezelést választjuk. Megkísérelhető még a fizioterápia is. Végül, ha már mindent kipróbáltunk, de a panaszok nem szűntek, utolsó lehetőségként operálni kell.
A beavatkozás lényege a gyulladt, túlfeszülő kötőszöveti lemez bemetszése, tehermentesítése, és – a közhiedelemmel ellentétben – nem a meszes sarkantyú levésése. A műtét után gipszelni nem kell, és hamar felkelhet a páciens. A talpbetét viselése a beavatkozás után is szükséges.
Ilyenkor, szabadság idején, nyaralás alatt ha nem jutunk el szakorvoshoz, kempingben vagy szállodai körülmények között jegelés, talpbetét viselése, és nem szteroidos gyulladáscsökkentő gél helyi alkalmazása jön szóba. Hazaérkezés után mielőbb javasolt felkeresni egy ortopéd szakrendelést.