Kis seb is lehet végzetes – a tetanuszról és megelőzéséről

Ha valaki mély sebet, horzsolást szenved, mindig adunk tetanusz elleni védőoltást is. Sokan nem értik, miért.

Dr. Boross György
2014. 08. 16. 5:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tetanusz elleni védőoltás horzsolt és nyílt sebek esetén előírás, természetesen a páciens érdekében, a megelőzés jegyében!

A tetanusz – más néven merevgörcs – kórokozója a Clostridium tetani nevű baktérium, amely az oxigénszegény környezetet kedveli és az általa termelt mérgező (toxikus) anyagokon keresztül fejti ki súlyos, görcsöt kiváltó, valamint a szív- és érrendszerre is káros hatását.

Akár egy apró sérülés is behatolási kapu lehet a baktérium számára, de különösen a mélyebb, roncsoltabb (szúrt, lőtt, harapott), illetve földdel, fűvel, salakkal vagy másként szennyezett sebek veszélyesek.

A betegség lappangási ideje átlagosan 3-21 nap, tünetei a következők: kezdetben fej-, nyakfájás, fény- és hangérzékenység, később pedig a típusos izomgörcs. Utóbbi „leszálló” jellegű, azaz először az arc, a fej és a nyak izmait érinti, majd tovaterjed a törzs, a hát és a végtagok izmaira. Ilyenkor már kialakul a jellegzetes testhelyzet, amikor a beteg szinte csak a fején és a sarkán támaszkodik, teste ívszerűen megfeszül.

A legvégső szakaszban jelentéktelen fény- és hangingerekre is durva görcsrohamok jelentkeznek, amik izomszakadáshoz, csonttöréshez is vezethetnek. A gége- és légzőizmok görcse miatt a betegség legtöbbször végzetes kimenetelű, a halálozási arány 30-50 százalék.

A fentiek alapján, gondolom, nem kell hangsúlyoznom a védőoltás jelentőségét! Jelenleg a sürgősségi ellátásban Tetanol Purt kap a sérült, erősen szennyezett sebeknél viszont emberi ellenanyagot (TETIG 500) is adni kell. Ilyenkor felléphet átmeneti láz vagy hőemelkedés, mely azonban hamar szűnik.

Az oltások mellett a betegség megelőzésében jelentős szerepe van a szakszerű sebellátásnak, amit a szakorvos minden esetben elvégez.

Kialakult tetanuszbetegség esetén az intenzív osztályon zajló kezelésnek is része az alapos sebkimetszés, és a toxoid mellett a TETIG 500 adása is. Antibiotikumot szintén kap a beteg, de ugyancsak fontos a gyógyszeres nyugtatás, izomlazítás és – legtöbbször – a gépi lélegeztetés.

Bár elvileg lehetnek gyógyult, túlélő esetek, jól jegyezzük meg: a tetanusz ma is halálos betegség, megéri tehát elviselni a sebellátással és az oltással járó apró kellemetlenségeket!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.