Kis sebből is nagy baj lehet – a sebfertőzésről

Bármikor, bárhol elvághatjuk kezünket, ujjainkat. Van, akit nem lát orvos, pedig egy kis seb is begyulladhat!

Dr. Boross György
2014. 08. 02. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kis sebekkel is ajánlatos baleseti sebészhez fordulni. Ugyanis ha a keletkezett sebeket nem látják el azonnal, könnyen gyulladás alakulhat ki. Ez a kéznél azért veszélyes, mert különleges anatómiai felépítése folytán a fertőzés könnyen továbbterjedhet a bőr alatti mélyebb rétegekbe.

A súlyos következmények egyetlen módszerrel előzhetők meg: szakszerű sebészi és gyógyszeres kezeléssel. A gyulladás leggyakoribb tünetei: bőrpír, meleg tapintat, duzzanat a seb körül, de korán jelentkezik a lüktető-feszítő fájdalom.

Ha a sebtől kiindulva fut a piros csík, az a nyirokerek gyulladását jelzi. Súlyosabb esetben magas láz, hidegrázás alakul ki. Az ínhüvelyre- és ízületre terjedő gyulladáskor jellegzetes az ujjak félig hajlított, kímélő helyzete, ugyanis a fájdalom így enyhül a legjobban.

Néha a sérült nem veszi komolyan az esetet, nem fordul időben szakorvoshoz, pedig apró sérüléseken keresztül is bejuthatnak, bajt okozhatnak a kórokozók.

 

 

A kezelés főbb szabályai a következők: Elsőként – maximum 24 óráig – jegelést, párakötést alkalmazunk, de ha nem javul, fel kell nyitni a gyulladt területet. Ezt érzéstelenítésben végezzük, és átmenetileg vértelenség szükséges hozzá, hogy a finom ereket, idegeket meg tudjuk kímélni. Fontos az elhalt, fertőzött szövetrészek maradéktalan eltávolítása, kiürítése. Mindig gondoskodunk a váladékelvezetésről vékony szilikoncsővel, azért hogy a sebszélek ne tapadjanak össze idő előtt.

A műtét után a kezet nyugalomba helyezzük gipszsínnel, felpolcolással. Nagyon fontos a rendszeres kötéscsere. Az alapos műtéti feltárás mellett a súlyos gyulladásos folyamatoknál szükség van antibiotikum adására is. Ezt tablettában vagy injekcióban is adhatjuk, de helyileg, a sebbe is juttatunk belőle.

A kéz gyulladásainak legismertebb fajtái: a körömágygyulladás, a gennyes ínhüvelygyulladás, az ízületi gyulladás, súlyosabb esetben a kéz csontjainak gyulladása. A fentiekből is kiderül, az apró sérüléseket is komolyan kell venni, hogy a komolyabb szövődményeket megelőzzük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.