Kis sebekkel is ajánlatos baleseti sebészhez fordulni. Ugyanis ha a keletkezett sebeket nem látják el azonnal, könnyen gyulladás alakulhat ki. Ez a kéznél azért veszélyes, mert különleges anatómiai felépítése folytán a fertőzés könnyen továbbterjedhet a bőr alatti mélyebb rétegekbe.
A súlyos következmények egyetlen módszerrel előzhetők meg: szakszerű sebészi és gyógyszeres kezeléssel. A gyulladás leggyakoribb tünetei: bőrpír, meleg tapintat, duzzanat a seb körül, de korán jelentkezik a lüktető-feszítő fájdalom.
Ha a sebtől kiindulva fut a piros csík, az a nyirokerek gyulladását jelzi. Súlyosabb esetben magas láz, hidegrázás alakul ki. Az ínhüvelyre- és ízületre terjedő gyulladáskor jellegzetes az ujjak félig hajlított, kímélő helyzete, ugyanis a fájdalom így enyhül a legjobban.
Néha a sérült nem veszi komolyan az esetet, nem fordul időben szakorvoshoz, pedig apró sérüléseken keresztül is bejuthatnak, bajt okozhatnak a kórokozók.
A kezelés főbb szabályai a következők: Elsőként – maximum 24 óráig – jegelést, párakötést alkalmazunk, de ha nem javul, fel kell nyitni a gyulladt területet. Ezt érzéstelenítésben végezzük, és átmenetileg vértelenség szükséges hozzá, hogy a finom ereket, idegeket meg tudjuk kímélni. Fontos az elhalt, fertőzött szövetrészek maradéktalan eltávolítása, kiürítése. Mindig gondoskodunk a váladékelvezetésről vékony szilikoncsővel, azért hogy a sebszélek ne tapadjanak össze idő előtt.
A műtét után a kezet nyugalomba helyezzük gipszsínnel, felpolcolással. Nagyon fontos a rendszeres kötéscsere. Az alapos műtéti feltárás mellett a súlyos gyulladásos folyamatoknál szükség van antibiotikum adására is. Ezt tablettában vagy injekcióban is adhatjuk, de helyileg, a sebbe is juttatunk belőle.
A kéz gyulladásainak legismertebb fajtái: a körömágygyulladás, a gennyes ínhüvelygyulladás, az ízületi gyulladás, súlyosabb esetben a kéz csontjainak gyulladása. A fentiekből is kiderül, az apró sérüléseket is komolyan kell venni, hogy a komolyabb szövődményeket megelőzzük.