Megvasalva, stabilan – a műtéti törésegyesítés

Annyi mindent beszélnek arról, hogy a csonttöréseket milyen fémanyaggal rögzítik. Tisztázzuk a félreértéseket!

Dr. Boross György
2014. 10. 04. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A műtéti törésegyesítés (osteosynthesis) a csontok fémanyaggal történő rögzítése. A köztudatban még ma is az a tévhit él, hogy az operáció során „platinát” ültetnek be az orvosok. Pedig a valóságban nem erről, hanem egy speciális ötvözetről van szó, ami természetesen szövetbarát és nem hajlamos korrózióra.

A rögzítéskor többféle módszer ismeretes: a kompresszió, a húzóhurok és a neutralizáció elve. Az első esetben a törtvégek egymáshoz nyomásával érjük el a kívánt eredményt. Húzóhurok felhelyezésekor (például térdkalács, singcsont könyök felőli végének törése) a hajlító erő hozza létre a kompressziót, ezért ilyen esetekben a külső sínezés nem feltétlenül szükséges. A neutralizációs elv a biológiai erők ellensúlyozását jelenti, azaz a fémanyag az izmok hatását kiegyenlítve tartja jó helyzetben a törést.

 

 

Fontos kérdés, hogy az elkészített szintézis milyen stabilitást ad, azaz, kell-e gipsszel rögzíteni, illetve lehet-e azonnal mozgatni, terhelni? Ebből a szempontból megkülönböztetünk terhelés stabil, mozgás stabil és adaptációs stabil törésegyesítést.

Ha az elsőt választjuk, nemcsak a gipszelés felesleges, de hamar terhelheti is végtagját a sérült. (Régebben ilyen volt az úgynevezett Ender-szegezés, manapság pedig a kanülált combnyak csavarozás.) A baleseti sebészeti gyakorlatban a második típussal találkozunk a leggyakrabban. Ugyan az érintett végtagot nem szabad terhelni, de azonnal megkezdhető az ízületek mozgatása, rögzítés nélkül. Ennek hasznosságát azt hiszem, nem kell hangsúlyozni: megelőzhető az ízületi mozgásbeszűkülés, valamint annak kellemetlen következményei.

Az adaptációs stabil rögzítés a törést jó helyzetben tartja ugyan, de nem elég erős ahhoz, hogy külső rögzítés nélkül ne jönne létre elmozdulás. Mindig a törés típusa és a sérülés körülményei döntik el azt, hogy melyik módszert választhatjuk.

Röviden tekintsük át a különböző törésegyesítési lehetőségeket: tűződrót, húzóhurok, nyalábszegezés, csavarok, lemezek, velőűr szegek, speciális csípőtáji csavarok, külső rögzítő (fixateur externe).

 

 

A műtét elején, a törés helyretétele történhet kézzel vagy eszközökkel. Leggyakrabban használt műszerek: csontfogó (adapter), véső, kalapács, fúró, oszcillációs fűrész, menetvágó. A behelyezett fémanyagokat – bizonyos kivételektől eltekintve – hosszabb vagy rövidebb idő után természetesen el kell távolítani. Ez az időtartam – a törés, illetve a sérülés típusától függően – néhány héttől akár 1-2 évig is terjedhet. A fémkivétel ugyan egy újabb műtét, de már jóval kisebb beavatkozás, és a beteg a rögzítő anyagok eltávolítása után hamar újra teljes életet élhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.