Legutóbb a könyök alkotórészei közül a singcsont és az orsócsont sérüléseiről írtam. Most a felkarcsont alsó végének töréseiről és a könyökficamról lesz szó.
A felkarcsont (latinul: humerus) töréstípusai az egyszerűtől a legdarabosabb, úgynevezett „rom” sérülésekig terjedhetnek. Vizsgálatkor duzzanat, nyomásérzékenység, esetleg deformitás észlelhető, a mozgások is fájdalmasak, beszűkültek. Természetesen szükség van a két irányból elkészített röntgenfelvételre, ami a pontosabb tájékozódást és a kezelési terv felállítását segíti.
Az elmozdulás nélküli törések itt is műtét nélkül, gipsszel gyógyíthatók. Mivel a könyökízület zsugorodási hajlama fokozott, indokolatlanul hosszú rögzítés ártalmas lehet, általában 3-4, maximum 6 hét a szokásos. Derékszögű, a felkart és az alkart is magába foglaló gipszsínt helyezünk fel, melyet egy hét elteltével körkörösítünk.
Amennyiben a törés elmozdulással jár, ficamos, esetleg nyílt, műtét szükséges. Többféle műtéti technika választható a törés típusától függően: csavarozás, dróttűzés, lemezes egyesítés, vagy ezek kombinációja.
Ha a törés az ízületi felszínt érinti, ügyelni kell annak pontos helyreállítására, a későbbi panaszok (porckopás, mozgásbeszűkülés) megelőzésére. Ha a legszakszerűbb kezelés ellenére kialakul a mozgásbeszűkülés, műtéti felszabadítás végezhető.
A könyök viszonylag gyakori sérülése a könyökficam, mely az összes előforduló ficamok 20 százaléka! 50-60 százalékban úgynevezett tiszta ficamról van szó, amikor törés nem kíséri az ízületi csontvégek eltávolodását.
Leggyakoribb a hátsó-külső irányú, ezt követi a tisztán külső irányú, végül a ritka formák. Vizsgálatkor az ízület rugalmasan rögzített, duzzanat, deformitás, fájdalom észlelhető. A röntgenfelvételen láthatjuk a ficammal esetleg együtt járó töréseket is.
Első legfontosabb feladatunk a speciális műfogásokkal történő mielőbbi helyretétel! Meg kell vizsgálnunk, hogy ezután a könyök hajlamos-e az ismételt ficamra, vagy stabilnak mondható. Mindenképpen szükség van gipszelésre, általában 3 hét időtartamra.
Műtétet akkor kell végeznünk, ha a ficam nem tartható a helyén, nyílt, esetleg nem tehető helyre, elmozdult töréssel társul vagy ér-, illetve idegsérülés kíséri. Ilyenkor a társsérüléseket is el kell látnunk a megfelelő műtéti módszerrel, valamint az ízületi tokot és szalagokat is helyreállítjuk.
Műtét után szintén rögzítjük a könyököt, ideje átlagban 3 hét. Említettem a könyök fokozott zsugorodási hajlamát, mely miatt nagyon lényeges a szakszerű utókezelés, a gyógytorna és fizikoterápia.