Maradhat, vagy cseréljük: meddig jó a talpbetét?

Ha valaki régóta hord talpbetétet, és fájni kezd a lába, az elhasználódása miatt célszerű egy újat csináltatni.

Dr. Boross György
2014. 12. 06. 7:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor új talpbetét készül, és a panaszok mégsem múlnak, valószínűleg a lúdtalp súlyossága változott, és az új betéten még igazítani kell, természetesen a betét készítőjénél.

A lúdtalp a leggyakoribb statikus eredetű lábbetegség, amiről akkor beszélünk, ha a láb boltozatos szerkezete, a talpizmok, szalagok meggyengülnek (nem képesek ellensúlyozni a test súlyából a lábra ható nyomóerőket) és a boltozatok lelapulnak.

 

Két típusát különböztetjük meg: a hosszboltozat és a haránt boltozat süllyedését. Jellemző rá a talpfájdalom, a gyulladáshoz hasonló tünetek, és az ön által említett lábszárpanaszok mellett a térd és a derék fájdalma is!

A gyermekkorban észlelt lúdtalp a lábizmok megerősítésével még gyógyítható. Felnőttkorban az elváltozás rögzül, de talpbetéttel a panaszok megszüntethetők, a rosszabbodás megelőzhető. Ma már korszerű, egyedileg készített betétek állnak rendelkezésre, sőt sportoláshoz külön is kifejlesztettek típust.

A betétet célszerű évente cserélni, illetve ellenőriztetni, mert a folyamatos használat során idővel deformálódhat. A lúdtalpat ugyan nem, de következményeit gyakran kell műtéttel gyógyítani, ezért nagyon fontos a megelőzés, és a korai kezelés!

 

Hosszabb idő után a láb ízületeiben a porcfelszínek elkopnak, ilyenkor ezek elmerevítése szükséges. A másik gyakori következmény a bütyökképződés, amikor is a nagy lábujj elferdül, az ujj és a lábközép közötti ízület oldalánál bütyökszerű deformitás alakul ki. Ez az egészen enyhe formától a súlyosan deformált állapotig terjedhet.

Csakúgy, mint az ízületi kopás, legtöbbször ez is csak műtéttel oldható meg. Még egy ismert lábujjelváltozást kell megemlítenem, mely a lúdtalp következménye lehet: az úgynevezett „kalapácsujj”.

Legtöbbször a második, de a többi lábujjon is kialakulhat, lényege az alap- és középperce közti ízület hajlított helyzetű deformitása. Panaszokat okoz, mert a cipő nyomja az érintett terület bőrét. Kezdetben betéttel kezelhető, de később műtét szükséges, melynek során az ízület felszabadítása történik.

Nagyon fontos tehát, hogy mivel a talpbetét anyag is elhasználódik, a csere évente – de kétévente mindenképpen – ajánlatos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.