Fájdalmas, és nem is szép: a kézujjak kisízületi kopásáról

Gyakori elváltozás a kézen az úgynevezett Heberden-szindróma, amelynek konkrét oka legtöbbször nem igazolható.

Dr. Boross György
2015. 02. 28. 7:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főleg középkorú hölgyeken jelentkező kézízületi kopás az ujjak, különösen a köröm- és középpercek ízületközeli bütykösödésével jár, amelyet Heberden-csomónak nevezünk. Ezek a deformitások kemény, csontos tapintatúak, kezdetben azonban a röntgenfelvételen még nem láthatók, először ugyanis porcos felrakódások alakulnak ki az ízületek peremén, melyek csak később csontosodnak el.

Az elváltozás elsősorban leányágon öröklődik, férfiaknál ritkább. A csomók csak addig fájnak, míg kinőnek, később inkább szépséghibát okoznak, de bizonyos – finom ujjmozgást igénylő – foglalkozást űzőket akár pályájuk feladására is kényszeríthetik.

A panaszok szakaszosan jelentkeznek, időnként visszatérnek. Előrehaladott állapotban már torzulás, deformitás látható a röntgenfelvételeken is. A laborvizsgálatok – például a süllyedés és a fehérvérsejtszám – általában normálisak, a betegség súlyosságától függetlenül.

Kezelésként, a fájdalom enyhítésére meleg vízben kimozgató gyakorlatokat lehet végezni, hogy az ízületek mozgékonyságát amennyire csak lehet, megőrizzük. Hasznos a fizioterápia, a helyi ultrahang- és iontoforézis-kezelés, mert segít a fájdalom és a merevség leküzdésében.

Fájdalomcsillapítókat és nemszteroid gyulladáscsökkentőket a fájdalom és a duzzanat csökkentésére adunk, utóbbi gyógyszereket kúraszerűen kell szedni, általában egy-egy alkalommal három-négy, de maximum hat hétig. Végső esetben – ritkán – szteroidoldat is adható az ízületbe a fájdalom oldására és a mozgástartomány növelésére, de ez a módszer korlátlanul nem, évente legfeljebb háromszor alkalmazható. Súlyos, előrehaladott kopás esetén, ha minden más terápia eredménytelen volt, szilikonból készült ujjízületi protézis beültetése vagy – gyakrabban – az érintett ízületek dróttűzéssel végzett elmerevítése jön szóba.

Lehetséges, hogy a fokozott igénybevétel is hozzájárul a kézen lévő csomók kialakulásához, de inkább az örökletes tényezők és az egyéni hajlam játszik szerepet ebben a betegségben.

Pácienseimnek mindig elmondom: a folyamat sajnos nem gyógyítható, de tünetei enyhíthetők, rosszabbodása lassítható, amihez a fent leírt gyógyszeres és fizioterápiás kezelési lehetőségeken túl talán még a kéz ujjainak rendszeres mozgatásával és használatával lehet hozzájárulni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.