A bicepszizom szakadásáról

Edzőteremben vagy szkanderezés közben is bekövetkezhet a bicepszizom szakadása. Mindez nem csak szépséghiba!

Dr. Boross György
2015. 03. 07. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bicepszizom a felkar elülső részén található, a vállövet az alkarral köti össze, így feladata a könyök hajlítása és forgatása. Az izom mindkét vége inakkal csatlakozik a csontokhoz, a felső végénél lévő ín a váll körül kettéválik egy hosszú és egy rövid fejre. Ezek a tapadási pontok a leginkább sérülékenyek.

Megkülönböztetünk egyszeri, extrém erőbehatásra létrejövő ínszakadást és túlterheléses, lassan kialakuló gyulladást, szakadást. A vállízület körüli bicepszínszakadás gyakoribb, mivel a hosszú fej egy szakaszon az ízületben halad, és így könnyebben sérül. Főleg negyvenéves kor feletti vagy sportolóknál sérül az ín.

Ha elszakad, akkor körülbelül harminc százalékkal csökken a bicepsz ereje, és az izom hasa lejjebb csúszik. Az alsó, a könyök belső oldalán lévő izomvég nagy erőbehatásra szakad csak el, általában hajlított kart ért erős nyújtáskor.

Vajon kell-e, és mikor operálni? Pontos választ persze nehéz adni, főleg általánosságban, vizsgálat nélkül. Ha valaki fiatal, és rendszeresen sportol, nála célszerű a műtét, mert gyorsabb rehabilitációt tesz lehetővé. Ha konzervatívan kezeljük, lassú a gyógyulás, és minősége is szerényebb. Attól, hogy az MRI-felvételeken úgy látszik, maradt az izmon egy kis folytonosság, még nem biztos, hogy ez elegendő a regenerációhoz.

Egy rossz mozdulatot követően teljesen elszakadhat az izom, és akkor mégis operálni kell, viszont rengeteg időt veszítünk. Azt is tudni érdemes, hogy a bicepszizom zsugorodásra hajlamos, vagyis minél később végezzük a műtétet, annál nehezebb jó eredményt elérni.

A ritkább, alsó bicepszszakadásnál is fontos, hogy a leszakadt inat mielőbb visszarögzítsük a tapadási helyére. Ez általában a tapadási pont egy részének vésővel történő fellazításával és az ín visszahúzásával jár. Ha ez nem történik meg, gyengül a könyökhajlítás ereje.

Aki nem érez jelentősebb izomerő-csökkenést, annak lehet, hogy az előbb már említett részleges bicepszszakadása van. Ilyen sérülések esetén is mielőbb jelentkezni kell ortopédiai vagy baleseti sebészeti szakrendelésen, hogy hozzáértő szakember tisztázza a teendőket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.