Ami nélkül nincs teljes gyógyulás: az utókezelésről röviden

Ha egy sérülést rögzítő gipsz lekerül a végtagról, a páciens nem tudja azonnal teljesen mozgatni az ízületeit.

Dr. Boross György
2015. 03. 28. 6:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a teljes gyógyuláshoz elengedhetetlen a rehabilitáció és a rendszeres gyógytorna. Különösen felső végtagi sérüléseknél, így például a csuklótörésnél is szükséges a szakszerű mozgatás.

Sérülések vagy műtétek után gyakran alkalmazunk rögzítést, hisz a csontoknak, inaknak és izmoknak hosszabb-rövidebb időre van szükségük ahhoz, hogy olyan gyógyulási, szilárdulási folyamatok menjenek végbe bennük, hogy utána a rehabilitáció következő, mozgatási szakasza veszélytelen legyen.

Közismert, hogy a nyugalomba helyezés, a mozgás hiánya, ha csak átmenetileg is, az érintett terület izomzatának észrevehető sorvadását, gyengülését és az ízületi mozgások beszűkülését eredményezi. E kettősséget figyelembe véve kell tehát meghatároznunk a kezelést, s a rögzítés előnyeinek hasznosítása mellett a hátrányait a lehető legkisebb mértékűre kell csökkenteni. A rögzítést (gipszet vagy más segédeszközt) mindig csak addig tartjuk fenn, amíg feltétlenül szükséges, és utána fokozatosan elindítjuk az utókezelést.

 

 

A gyógytorna mindig szakképzett gyógytornász vezetésével történik és a sérült testrésznek megfelelő speciális mozgáselemeket tartalmaz. Első alkalommal tizennégy tornakezelést javasolunk, ami szükség esetén többször ismételhető. A gyógytorna egyrészt aktív, ha a páciens maga is mozgatja a végtagját, passzív pedig olyankor, amikor csak a gyógytornász végzi a mozgatást.

Az utókezelés során gyakran szükség van kiegészítésként fizioterápiára, ultrahang- vagy elektromos (például lidocainos iontoforézis) kezelésre. A kezelések gyakorisága változó, de általában heti 2-3 megjelenés szükséges.

Mindenkinek azt javaslom, gipszlevétel után mielőbb jelentkezzen baleseti vagy ortopédsebész kezelőorvosánál, aki a vizsgálati lelet alapján beutalja a lakóhely szerint illetékes utókezelőbe.

 

 

A gyógytornásznál végzett és megtanult mozgásgyakorlatokat pedig otthon is szorgalmasan végezni, ismételni kell, mert ezáltal gyorsabb lesz a gyógyulás. Normál esetben hamar visszaáll az ízületek eredeti mozgásterjedelme, felső végtagnál a kéz szorítóereje, fogásképessége újra teljes lesz. Ha ez az első tizennégy torna után még nem következik be, folytatni kell az utókezelést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.