Műtét, vagy csak karfelkötés?

Aki a jó időben sokat sportol, kerékpározik vagy motorozik, egy bukásnál könnyen eltörheti a kulcscsontját.

Dr. Boross György
2015. 05. 23. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kulcscsontnál haránt, ferde, ritkábban darabos törésről van szó, legtöbbször a csont középső harmadában, esetleg a külső és belső végénél.

Már az első vizsgálatkor valószínűsíthető a sérülés, amit a röntgenfelvétel megerősít. A középső harmadban lévő törés kezelése legtöbbször műtét nélküli.

A helyretételt követően úgynevezett hátizsákkötés, illetve ennek megfelelő segédeszköz biztosítja a jó törésállást. A műtéti megoldást akkor kell választani, ha az elmozdulás olyan mértékű, hogy a konzervatív kezeléstől nem várható szövődménymentes gyógyulás.

Operációt kell végezni akkor is, ha durván nyílt törésről van szó, vagy ha egyidejűleg a lapockán is instabil törés keletkezett. A beavatkozás során csavarokkal, lemezzel történik a rögzítés, újabban a kulcscsontba oldalról vezetett drótsínt is alkalmazunk.

Külső rögzítés ilyenkor csak a sebgyógyulásig szükséges, utána elkezdhető a fizioterápia és az óvatos mozgatás. A külső csontvég törésének gyógyítása a kulcscsontot és a lapockát összekötő szalagokhoz viszonyított elhelyezkedésétől függ.

A kezelés csak elmozdulás nélküli, vagy minimális elmozdulással járó esetekben konzervatív, egyébként műtét szükséges, az úgynevezett tűződrótos, húzóhurkos módszer. A beavatkozás után külső rögzítést kell viselni 3 hétig. A legritkább a belső csontvég törése, melynek kezelése döntően műtét nélküli.

Egy másik gyakori sérülésfajta a kulcscsontot és a lapockát összekötő szalagok törés nélküli szakadása. I-es, II-es és III-as fokozatát különböztetjük meg, attól függően, hogy a milyen mértékű a károsodás.

Legtöbbször jól tapintható és helyére időlegesen visszanyomható az elemelkedő kulcscsont. Ez a jelenség a „zongorabillentyű tünet”. Enyhébb esetben a szalagsérülést kizárólag rögzítéssel kezeljük.

A III-as típust operálni kell, a helyretétel és varrat után tűződrót és dróthurok fixálja az ízületet. Minden esetben nagyon fontos a szakszerű utókezelés és a fémanyagok időben történő eltávolítása.

Összefoglalva azt javaslom, a bukásveszélyes sportágak űzése közben legyünk nagyon óvatosak, hogy megelőzzük a sérüléseket!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.