A kulcscsontnál haránt, ferde, ritkábban darabos törésről van szó, legtöbbször a csont középső harmadában, esetleg a külső és belső végénél.
Már az első vizsgálatkor valószínűsíthető a sérülés, amit a röntgenfelvétel megerősít. A középső harmadban lévő törés kezelése legtöbbször műtét nélküli.
A helyretételt követően úgynevezett hátizsákkötés, illetve ennek megfelelő segédeszköz biztosítja a jó törésállást. A műtéti megoldást akkor kell választani, ha az elmozdulás olyan mértékű, hogy a konzervatív kezeléstől nem várható szövődménymentes gyógyulás.
Operációt kell végezni akkor is, ha durván nyílt törésről van szó, vagy ha egyidejűleg a lapockán is instabil törés keletkezett. A beavatkozás során csavarokkal, lemezzel történik a rögzítés, újabban a kulcscsontba oldalról vezetett drótsínt is alkalmazunk.
Külső rögzítés ilyenkor csak a sebgyógyulásig szükséges, utána elkezdhető a fizioterápia és az óvatos mozgatás. A külső csontvég törésének gyógyítása a kulcscsontot és a lapockát összekötő szalagokhoz viszonyított elhelyezkedésétől függ.
A kezelés csak elmozdulás nélküli, vagy minimális elmozdulással járó esetekben konzervatív, egyébként műtét szükséges, az úgynevezett tűződrótos, húzóhurkos módszer. A beavatkozás után külső rögzítést kell viselni 3 hétig. A legritkább a belső csontvég törése, melynek kezelése döntően műtét nélküli.
Egy másik gyakori sérülésfajta a kulcscsontot és a lapockát összekötő szalagok törés nélküli szakadása. I-es, II-es és III-as fokozatát különböztetjük meg, attól függően, hogy a milyen mértékű a károsodás.
Legtöbbször jól tapintható és helyére időlegesen visszanyomható az elemelkedő kulcscsont. Ez a jelenség a „zongorabillentyű tünet”. Enyhébb esetben a szalagsérülést kizárólag rögzítéssel kezeljük.
A III-as típust operálni kell, a helyretétel és varrat után tűződrót és dróthurok fixálja az ízületet. Minden esetben nagyon fontos a szakszerű utókezelés és a fémanyagok időben történő eltávolítása.
Összefoglalva azt javaslom, a bukásveszélyes sportágak űzése közben legyünk nagyon óvatosak, hogy megelőzzük a sérüléseket!