Tavasszal is aktuális

Ilyenkor, tavasszal sokan hódolnak a szezonális sportoknak, fontos tehát szólni a bemelegítés fontosságáról!

Dr. Boross György
2015. 05. 09. 6:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évszaktól függetlenül, sportolás előtt a sérülések megelőzéséhez mindig fontos a helyes bemelegítés. Az emberi szervezet ugyanis nem alkalmas arra, hogy teljesítménye néhány másodperc alatt nulláról száz százalékra nőjön.

Normálisan az izmok vérkeringése és az energia-anyagcsere alapjáraton működik, ezért szabadidősport, edzés vagy verseny előtt az izmokat, szalagokat és ízületeket hozzá kell szoktatni a rájuk váró feladatokhoz.

Bemelegítéskor az energia-anyagcsere felgyorsul, a testhőmérséklet megemelkedik, növekszik az izmok, inak és szalagok hajlékonysága, rugalmassága, javul a mozgékonyság.

Olyan egyszerűbb gyakorlatokat kell választani, melyekre mindenki könnyen ráveszi magát. Javasolt a nagy izmok (váll, hát, has, lábszár, felkar) gyakorlataival kezdeni, végül a különösen igénybe vett testrészek mozgatását ajánlom.

Fontos, hogy a bemelegítés és a testmozgás megkezdése között ne teljen el több mint tizenöt másodperc, mert egyébként a test ismét lehűl, és az addig elvégzett munka hiábavalóvá válik.

Természetesen a helyes bemelegítés ellenére is előfordulhatnak sérülések, túlerőltetések. A hirtelen jelentkező fájdalom általában szakadásra utal, a lassú, terhelésre egyre erősödő panasz inkább rándulást valószínűsít.

Az egyszerűbb sérüléseket akár magunk is elláthatjuk, minél előbb kezdjük a kezelést, annál előbb megindul a gyógyulási folyamat!

A tompa sérüléseknél fontos a sérült rész jegelése, a végtag felpolcolása. Egy-egy hűtési szakasz maximum húsz percig tartson, a hideg fájdalomenyhítő hatású, és az ödémaképződést, valamint a gyulladásos reakciót is csökkenti.

Sérüléskor a vékonyabb erek elpattanhatnak, ami bevérzéssel jár, ezt a jegelés mellett nyomókötés csökkenteni. A felpolcolásnak nagy jelentősége van, mert gyorsítja a duzzanat megszűnését. Ez a módszer elsőként ajánlható rándulásokra, zúzódásokra, de a sportolás közben kialakult ínhüvelygyulladásra, teniszkönyökre és nyálkatömlő-gyulladásokra is.

Ha a panaszok néhány nap alatt nem szűnnek, mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni. Végül azt tanácsolom, hogy az itt leírtakról majd kint a szabadban sem feledkezzünk meg, mert így lesz jó esélyünk egy gondtalan, sérülésmentes tavaszi kikapcsolódásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.