Mi is az a reuma?

Ha az ízületeknél, és már a kézen is, csomók alakulnak ki, ajánlatos elmenni a reumatológushoz kivizsgálásra.

Dr. Boross György
2015. 07. 25. 5:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „reuma” a szervezet gyulladásos megbetegedése, mely elsősorban az ízületeket érinti. A belhártya megvastagszik és akadályozza a normális mozgást, az ízület és az ízület körüli szövetek, például inak pedig fokozatosan elpusztulnak.

Sajnos ez a betegség felnőtt-, és fiatalkorban (ilyenkor még rosszabb indulatú) is jelentkezik, eredete ismeretlen, feltételezik az öröklött tényezők szerepét. Lényege, hogy a szervezet saját kötőszöveti elemeit idegenként ismeri fel és ellenük gyulladásos reakcióval védekezik.

A kórkép a népesség körülbelül egy százalékában jelentkezik, nőknél gyakoribb, mint férfiaknál. Kezdetben rossz közérzet, láz, testsúlycsökkenés lép fel. Az ízületek gyulladásos tünetei közül legkorábban az ízület belhártyájának gyulladásos megvastagodása, valamint az ízületi folyadék felszaporodása észlelhető.

Párhuzamosan ínhüvelygyulladás, a bőrben reumás csomók és csontelváltozások is kialakulnak. A későbbi fázisában fájdalmas kötőszövetes vagy csontos ízületi merevség jelenik meg az adott ízület torzulásával.

Jellemző tünetek: a reggel több mint egy órán keresztül fennálló ízületi merevség, legalább három ízület, főleg a kis ízületek együttes érintettsége, mindkét oldali azonos megbetegedés, a reumás csomók, a vérből a reuma faktor kimutathatósága és a röntgenfelvételeken látható elváltozások.

Ha beigazolódott a reumás ízületi gyulladás, a kezelés nagy vonalakban a következő: A nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek, illetve az úgynevezett immunrendszer gyengítő szerek alkalmazása segít megszüntetni a gyulladást az adott ízületekben.

A maradandó károsodások okozta nehézségeket különböző ortopédiai segédeszközök használata enyhítheti, súlyos, torzító elváltozások esetén ortopédiai és kézsebészeti műtét jön szóba.

Akinek ilyen problémája van, annak mindenképpen azt javaslom, hogy háziorvosa segítségével mielőbb forduljon reumatológus szakorvoshoz, aki a komplex kivizsgálás után meghatározza a kezelés menetét.

Ha a betegség már olyan stádiumú, hogy durva deformitások alakultak ki, ortopéd-kézsebész műtéti beavatkozása is szükséges lehet!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.