Két csont, egy gond

Nyáron a strandon, uszodában is elcsúszhatunk, és eltörhetjük alkarunk egyik, másik, vagy mindkét csontját.

Dr. Boross György
2015. 08. 29. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alkar csontos vázát az orsócsont és a singcsont alkotja. A törzshöz közeli végeik törését a könyök, távoli végeikét pedig a csukló sérüléseihez soroljuk. A fennmaradó esetekben beszélünk ténylegesen alkartörésről.

Az orsócsont és a singcsont külön-külön és együtt is törhetnek, ez utóbbi az úgynevezett „komplett” alkartörés. Ennek a sérülésnek a felismerése általában könnyű: azonnal szembetűnő az ijesztő deformitás, és a görbeség, melyek egyértelműen jelzik a bajt.

Az egyszerűbb eseteken kívül előfordul, hogy a törés valamelyik csont ízületi végének ficamával jár együtt, vagy hogy a két csont között feszülő inas lemez is elszakad. Az orsócsonton és singcsonton tapadó izmok a törés pillanatában létrehozzák a típusos elmozdulást, az alkar „elgörbülését”. Sajnos ritka az elmozdulás nélküli alkartörés.

Elsősegélynyújtáskor itt is a felfüggesztés, nyugalomba helyezés a legfontosabb, majd a mielőbbi szakorvosi ellátás. Ritka, hogy csak helyretétellel és gipsszel megoldható a dolog, legtöbbször műtétre van szükség.

Manapság legelfogadottabb a lemezzel és csavarokkal történő stabil törésegyesítés, mert ilyenkor általában elhagyható a gipszrögzítés – megelőzve ezzel az ízületek mozgásbeszűkülését.

Amennyiben mégis gipszre van szükség, (műtét nélküli, vagy nem teljesen stabil műtéttel ellátott esetek) annak a könyököt is rögzítenie kell, hogy ne mozduljanak el az alkarcsontok.

Nem teljesen stabil műtét például – a csont üregébe hosszirányban vezetett dróttal végzett beavatkozás – a velőűr sínezés, ami a csontokat ugyan jó helyzetbe hozza, de a törtvégek közti mozgást nem szünteti meg teljesen.

A derékszögű gipszet egy hét után lehet véglegesíteni, majd később idővel a könyök alá rövidíteni. A rögzítési idő esetenként változó, de átlagosan 8-10 hét.

Utána nagy jelentősége van a jól vezetett gyógytornának, szakszerű utókezelésnek. Ha operáltunk, a fémanyagokat egy év után távolítjuk el.

Remélem, írásom hasznos volt az alkartörés kezelésével kapcsolatban, és kívánom, hogy inkább csak itt olvassanak erről a sérülésről, szenvedő alanyai sose legyenek!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.