Náthás vagyok vagy influenzás?

Ősszel, télen nem árt az óvatosság, hogy elkerüljük a náthát és az influenzát. De vajon mi a különbség?

Dr. Boross György
2015. 10. 31. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kellemetlen betegség a nátha és az influenza, mindkettő megnehezítheti mindennapjainkat. Kevésbé ismert tény, hogy nemcsak az influenzát, de a náthát is vírusok okozzák.

A kiváltásukért felelős kórokozók egymástól eltérő víruscsaládok tagjai, ugyanakkor egyaránt a légzőrendszeren át jutnak szervezetünkbe. Nem képesek önálló szaporodásra, hanem a nyálkahártyán megtelepedve, a sejtekbe beépülve sokszorozódnak.

A fertőzés köhögéskor, tüsszentéskor a levegőbe kerülő számtalan fertőzött cseppecske útján terjed egyik emberről a másikra. Tüneteket még nem tapasztaló, de a vírust már hordozó egyén is terjeszti a betegséget!

A legtöbb náthás és influenzás megbetegedés az őszi, téli hónapokban fordul elő, ez azonban nem csak az alacsony hőmérséklettel van összefüggésben. Hideg időben gyakrabban tartózkodunk zárt, fűtött helyiségben. A fűtés kiszárítja a vírusok elleni első védelmi vonalat jelentő nyálkahártyákat, a ritkább szellőztetés, az összezártság pedig tovább növeli a fertőződés kockázatát.

A tünetek mindkét betegség esetében rövid lappangási idő után, 1-3 nap elteltével jelentkeznek. Az influenzát a náthától elkülönítő jellegzetesség a hirtelen kezdet, melyet rendszerint láz és hidegrázás kísér. Nátha esetén láz nem alakul ki, bár kezdetben enyhe hőemelkedés előfordulhat.

A köhögés, az orrfolyás és az orrdugulás mindegyik esetben jellemző, a fáradtság, gyengeség, kimerültség, fejfájás és a végtagfájdalmak viszont inkább influenzára utalhatnak.

Mind nátha, mind influenza esetén ajánlatos sok folyadékot fogyasztani, utóbbinál ágyban maradni és lázat csillapítani. Járványok idején hatásos lehet az immunrendszer erősítése C-vitaminnal.

Vírusos megbetegedések kezelésére az antibiotikumok nem alkalmasak, csak másodlagos fertőzések, például baktériumok okozta tüdőgyulladás esetén ajánlott szedésük.

A betegek többsége az influenzából 7-10 nap elteltével kigyógyul, bár a gyengeség és a kimerültség még napokig fennállhat. A náthából általában ennél hamarabb felépülünk.

Az esetek tíz százalékában fordulnak elő szövődmények, ekkor a gyógyulási folyamat lassúbb. Nátha esetén középfülgyulladás, a légcső és a hörgők baktériumos felülfertőződése, influenza mellett pedig tüdő-, agyvelő- vagy szívizomgyulladás alakulhat ki.

Az influenzát védőoltással előzhetjük meg, bár a vírusok állandó átalakulásukkal az ellenük való védekezést jelentősen megnehezítik. Ebből következik, hogy a védőoltások annál hatásosabbak, minél nagyobb a hasonlóság a vakcinában jelen lévő és a járványt okozó törzs között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.