„Porcos a térdem?” – ezt kérdezik, akik térdfájdalommal jelentkeznek a szakrendelésen. A pontos válaszhoz természetesen az orvosi teszteken túl röntgenfelvétel és esetleg ultrahang, vagy mr-vizsgálat is szükséges lehet.
Az ízületet alkotó combcsont, lábszárcsont végét és térdkalács belső felszínét sima felületű, fényes porc borítja, ezenkívül a combcsont és a lábszárcsont között a térd külső és belső oldalán is egy félhold alakú, lapos az előbbitől eltérő szövettani szerkezetű, úgynevezett rostos porc, latinul meniscus található.
Ennek a szakadására, berepedésére a terjedt el a köznyelvben a fent leírt kifejezés. Ma már az ilyen sérüléseket, problémákat artroszkópos módszerrel operáljuk, és a megoldás a leszakadt rész eltávolításából, bizonyos esetekben visszavarrásából áll.
A helyreállítás, illetve a szabadon mozgó, és néha elakadó leszakadt darab eltávolítása azért is fontos, mert ezek a rostos alkatrészek a térd stabilitásában nagy szerepet játszanak, kiegyenlítik a combcsont és a lábszárcsont ízületi sugara közti különbséget.
A csontok végén lévő üvegporccal is lehetnek problémák: ha baleset, sérülés következtében, elhasználódástól vagy egyéb okból elkopik, egyre fokozódó fájdalmat okoz. Enyhébb esetekben gyógyszeres, gyulladáscsökkentő és porcképző kúrával, fizikoterápiával kezeljük, ha viszont a kopás már a porc legnagyobb részét elpusztította, térdprotézis beültetésére van szükség.
Akár a rostos, akár az üvegporc okozza a térdpanaszokat, a legjobb gyógyulási esély az időben megkezdett kezeléstől várható.