A háttérben már dolgozik az építészlobby

Többen is próbálkoznak, tudnak is egymásról, ha egyeztetnek is, ebből lehet valami. Nem üzletelésről van szó, hanem az élhetőbb szakmai feltételek megteremtéséről.

Őrfi József
2012. 03. 30. 12:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikor kijöttem a Belügyminisztérium épületéből, éppen Finta József és Zoboki Gábor várakozott a beléptetésre, hogy egyeztessenek a Belügyminiszterrel a készülőfélben lévő építési jogszabályokról. Az eddigi munkát a minisztérium személyzete végezte, az általuk vázolt elképzelések azonban nem találkoztak az építészek elvárásaival, úgyhogy többeknél is elszakadt valami és kezükbe vették a dolgot. Nemcsak a két neves építész aktív az ügyben, Szoják Balázs, több építészeti nívódíjjal büszkélkedő építész is új rendszert szeretne. Össze is állított egy programot, aminek az elképzelései nagyjából azonosak azzal, amit Fintáék is szeretnének. De nemcsak ez a két vélemény egyezik, a vágyak azonosak az ország minden táján. Nagy Ervin hivatalba lépése óta több mint háromszáz építésszel egyeztetett, a beszélgetések alapján készülő részletes javaslat is hasonló elvárásokat fogalmaz meg. Az országos főépítész ezen kívül létrehívta a Magyar Építészeti Tanácsot (MÉTA), amiben Finta mellett a Magyar Művészeti Akadémia több tagja, sőt mások mellett például Pálffy István országgyűlési képviselő (szintén építész) is részt vesz.

Mindenki egyetért abban, hogy szükség van egy új magyar építészeti stratégiára, aminek a segítségével rendeződhet az építészek munkájának jogi környezete, és úgy általában a szakma elismertsége és elfogadottsága is nőhet. Jelenleg ugyanis olyan feltételeknek kell megfelelni, aminek a teljesítése szinte lehetetlen, és nincs az a megrendelő, aki hajlandó lenne kifizetni ezeknek a költségét. Ha pedig nincs rá fedezet, az építésznek ingyen kell vállalnia ezeket a feladatokat. Az utóbbi húsz év során a tervdokumentációk felé támasztott elvárások folyamatosan nőttek, az általános díjszabás érdemben nem változott, majd a válság miatt ráadásul a munkák száma is lecsökkent. Jelen pillanatban az országban gyakorlatilag leállt az építész munka, ezen belül is a tervezők voltak az elsők, akiket elért a válság, hiszen a már épülő projektek leállítása nehézkesebb volt, mint a készülő terveket nem kifizetni, az előjegyzett megrendeléseket lemondani. Ebből a helyzetből kellene megtalálni valahogy a kiutat, ha sokan tesznek érte, és ez egyszer össze tudnak fogni, akkor előbb-utóbb sikerül.

A mindenkori hatalomnak is érdeke, hogy legyen olyan szakmai grémium, ahova tanácsért fordulhat, és akinek tanácsot adhat. Ez lehet a MÉTA, amibe a neves öregek mellett fiatalokat is meg kellene hívni, és megtalálni a módját, hogyan lehetne bekapcsolni az építész képzések meghatározó alakjait, és a többi szakmai érdekképviseleti szervezetet. Bár nyilvánvaló könnyebbség lenne, ha törvény mondaná ki egy ilyen új szervezet létrejöttét, behatárolná a jogköreit és a tagok delegálásának módját, akarattal külső kényszer nélkül is össze lehet fogni, és lehet súlya a szervezetnek, ami tárgyalóképes féllé válhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.