Lebontják a West Endet is

Micsoda öröm hallani, hogy Amerikában egyre több nagyáruház zár be, mert a vásárlók jobban szeretik az utcáról nyíló kicsi boltokat.

Őrfi József
2012. 03. 05. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amúgy meg jó érzés egy ostoba rendszer még butább perifériájának lenni. Amerikában újabban egyre több plázát zárnak be, nálunk meg nemrég készült el a beszédes nevű West End méretét is elérő KÖKI terminál. Az újvilági bevásárlóközpontok 11%-a üres, mert a folyamatos növekedésre számítva előre építkeztek a befektetők. A gazdasági fejlődés azonban megállt és egyszer csak azon vették észre magukat, hogy gyorsabban futottak a sok pénzt jelentő túlsó part felé, minthogy a lábuk alatt megépült volna az oda vezető híd. A nyereségvágy mellett persze téves városfejlesztési elképzelések is kellettek ahhoz, hogy ilyen mértékben elterjedjenek a túlzó méretű áruközpontok. Az építészek, ahogy a politikusok is, hajlamosak túlzásokba esni, felhőkarcolót és lakótelepet álmodni oda is, ahol nincs rá szükség.

A vásárlás központosításának eszméjéről a hatvanas-hetvenes évek túlzásai, a megalomán, futurista városok jutnak eszembe. Például a város fölé épített vasútállomás a macedóniai Szkopjéban, amit Kenzo Tange mester azért épített olyan nagyra, mert majd lesz itt forgalom. A város mára többszörösére duzzadt, de az óriási állomáson jó, ha napi egy-két vonat áthalad. Tavaly voltunk ott a bécsi iskolával, hogy tervezési feladatként megnézzük, mit lehet kezdeni a léptékét vesztett várossal. Izgalmas feladat volt funkciót találni annak, ami kész van, de valójában nincs rá szükség, és megtervezni azt, amire van.

Vasútpályaudvar Szkopjéban

Ilyen feladatot fognak jelenti a plázák is nemsokára. Amerikában az üresen maradt épületeket vagy elbontják és parkosítják a területet, vagy megpróbálják alternatív módon, iskolaként, orvosi rendelőként, kormányhivatalként hasznosítani őket. Van, ahol egyházak és telefonos ügyfélszolgálatok jelennek meg bérlőként. A feleslegessé vált óriási aulákban esküvőket tartanak, vagy fedett piacot(!) nyitnak.

A bevásárlóközpont melletti parkolók is megszűnnek, mert az emberek rájöttek, hogy olcsóbb az elővárosi közlekedést használni, mint autót fenntartani. Alig várom, hogy itthon is az legyen a legnagyobb problémánk, hova tegyük azt a rengeteg sittet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.