Felkerülhetünk a világ építészeti térképére

Végre egy jó ötlet, és korrekt eljárási rendszer hozzá: ez a siker receptje.

Őrfi József
2012. 04. 03. 6:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Micsoda borzalmas ferdekalapos kocka” – mondta Édesanyám őszintén felháborodva, mert minap a tévében látta azt az előzetes látványtervet, amit a tervezett Rubik-kocka alakú múzeumról mutattak be a közönségnek, hogy el tudják körülbelül képzelni, mit is jelent a „Rubik-kocka alakú„ ház. A tervet persze a helyén kell kezelni, mivel az előzetes magyarázaton kívül más célja nem volt. Nem is várható el a látványterv készítőjétől, hogy pont ő legyen az, aki ezt az ötletet szakmai szempontból nemzetközi szinten is megvalósítja. A projekt nagyon jó kiugrási lehetőség, ha jó terv készül, azzal olyan kortárs épület jöhet létre, amit szerte a világon jegyezni fognak. Erre jó esély is van, mivel – állami menedzselésű ötlet esetén régóta elsőként – nem meghívásos pályázaton képzelik el politikusaink a megvalósítást. Emlékszünk mindannyian a Szépművészeti Múzeum esetére, ahol a gyors lebonyolítás miatt eltekintettek a szakmai etikettől, és a megrendelők önhatalmúlag választották ki a szerintük jónak gondolt építészeket, de a meghívottak közül legjobbnak bizonyult Karácsony Tamásnak sem volt jobb ötlete, mint hogy először üvegkockát tegyen a tér sarkára majd miután azt betonra cserélte, jól belevágjon a műemléklépcsőbe.

A magyarság szellemi teljesítményét bemutató Rubik-kocka alakú múzeum olyan labda, amit csak egyszer lehet lecsapni. A játékot világszerte mindenhol ismerik, jelentősége ország-imázs szempontjából tán csak Puskáséhoz fogható. Első ránézésre is érthető, jókedvű épületet kell építeni, ami megállja a helyét építészeti szempontból és „civil” szemmel is. Az ötletgazdák nemzetközi tervpályázatról beszélnek, ami nagyon jó hír, mert így lehetőség van arra, hogy megmérettessük magunkat a nemzetközi mezőnyben. Ne úgy tekintsünk erre a dologra, mint ami kirekeszti a hazai alkotókat, épp ellenkezőleg, megadja nekik a lehetőséget, hogy Rubik Ernő életművének segítségével felkerüljenek a világ építészeti térképére.

Az Égigérő maga is tervezi, hogy elindul majd a pályázaton, el is készítette első, a kiadott látványterv által ihletett illusztrációját a pályázati anyaghoz. A koncepcióban bemutatott Rubik-kockát megkevert állapotban kapta ajándékba egy kedves barátjától, és mivel nem tudja kirakni, úgy döntött, a halhatatlan magyar szellem nagyságát éppen ez, a feladat nehézségét jól érzékeltető állapot szemlélteti a legjobban…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.