Lágy vonalak, gyengéd formák

Ezúton is szeretném kifejezni a szépség iránti, szűnni nem akaró rajongásomat.

Őrfi József
2012. 09. 05. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy ideális világban mindenre van pénz és persze idő. Ha szembejön egy építészeti feladat, annak megoldása legalább fél évet vesz igénybe. Annyi mindent ki lehet bontani, nem szükséges mindig megállni a legszükségesebbeknél. Akár egy családi háznál is, a megrendelő család karakterén kívül ott a környezet építészeti kultúrája, vagy kulturálatlansága, amire reflektálni lehet. Ott a hely, a genius loci, ami beszél hozzánk, ha érzékenyek vagyunk, és van rá fülünk, értjük, amit mond. A tervezés során ideát keresünk, egy eszményített, tökéletes megoldást, és ehhez viszonyítjuk az éppen aktuális tervezett állapotot. Á, ez nem jó még, csak részeket értünk az egészből –mondjuk, és gondolkozunk tovább. A végeredmény jó esetben erősen ráközelít erre a sok szempont által szült eszményképre, ami a folyamat elején még igencsak ködösen lebegett a szemünk előtt. Megszületik az alkotás, ami mérete és térbelisége folytán százszor izgalmasabb lehet bármilyen festménynél.

Körülbelül ez az, ami miatt olyan sokan mennek építésznek, és ami miatt irigykedve pillantanak az emberre, mikor kérdésre válaszolva kiderül, hogy ő is e nemes szakma képviselője.

A valóság aztán mennyire más tud lenni Világválság, leállt építőipar, kiváró, óvatos megrendelők, a szükséges minimumra való törekvés. Az építészképzésből hiányzik a szent, a gazdaglelkű többség elvérzik a racionális matematikai és mechanikai feladatokon. Aki nem integrál, nem lehet építész, éljen a bal agyfélteke hűvös, elemző természete, ez a túlélés záloga, ezt a nyelvet beszéli mindenki, ettől jön a pénz. Aztán mikor már a pénz sem jön, nem marad más, csak az álmok.

Néha mégis történik csoda, és csak pislogunk, mint az a bizonyos kisvakond. Mikor együttáll minden, és a szerencsés kiválasztott alkotó igyekezete mögé felsorakoznak a szükséges feltételek. Ilyenkor megjelenhet valami sosem látott többlet a világban, valami, amire egyszerűen csak annyit mondunk, hogy szép. Nem is akarjuk érteni, még ha elemezhetnénk is, hiszen a teljességnek ugyanúgy része a ráció, mint a költészet. Ez történt Németországban, nekem ilyen lett az új Porsche-pavilon. A kis épületnek nincs más feladata, mint az autótervezésben a fenti elveket követő sportautó gyár termékeinek méltó hátteret biztosítani. Beállnak az autók és csak néz az ember, mindenhol gyönyörű íveket, tökéletesre csiszolt szobrokat lát. Ilyen a gép, és ilyen a befogadó épület is, nincsen olyan nézet, ahol lenne egy törés, ahol megtorpanna bármilyen áramló energia.

Úgy simulnak a szép formák a tökéletlen világba, mint a tökéletes testű szerető kissé pohos, ám annál szőrösebb partneréhez, olyan gyengéden, lágyan.

Fotó: HG Esch, forrás: tervlap.hu

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.