Varsó jobb, mint Budapest?

Ami az építészeti kultúrát illeti, úgy tűnik, igen.

Őrfi József
2012. 10. 22. 7:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Innen nézve úgy tűnik, Varsóban van élő kultúra, és rögtön belém hasít a fájó érzés, hogy nálunk bezzeg nincs. Ezt a hirtelen benyomást egy zsebkendőnyi méretű ház tette rám, aminek léte minden irányból cáfolhatatlan, és parányi mérete ellenére, vagy éppen azért óriási üzenetértékkel bír.

Személy szerint nem azt tartom a méter széles kis épület legnagyobb erényének, hogy a világ legkeskenyebb épülete címet viselheti (bár el tudom képzelni, hogy a világ kevésbé szerencsésebb felén valahol egy bódévárosban akadhat vetélytársa). Önmagában nem is azt, hogy a varsói zsidónegyedben készült, és az épületnek megalkotói fontos szerepet szánnak a múlttal való szembenézésben. Az is figyelemre méltó, ahogy a működtetést kitalálták, ismert művészeket, írókat hívnak Varsóba, akik eltölthetnek egy-egy napot a mindössze 14 m2-es épületkében, ahogy az is, hogy ötletesen művészeti alkotásként jegyezték be az építési szabványoknak nem megfeleltethető kicsi házat. A két óriási épület közé szorult, 90-150 centi széles telekre készített épület a minimál-építészetre is jó példa, nem rossz teljesítmény ekkora helyen fürdőszobát, konyhát, étkezőt, dolgozóasztalt és ágyat is elhelyezni és gondoskodni a szükséges mértékű természetes megvilágításról.

 

A fentebb felsorolt értékek mindegyike külön is szóra érdemes, azonban együttes jelenlétük teszi igazán fontossá és világhírre méltóvá a Keret-házat. A kis projekt jól példázza, mekkora kulturális potenciál van az építészetben.

Ennyi látszik belőle: egy fémlemez két óriási ház között. Forrás: Facebook/Dom Kereta

További képek itt és itt.

 

Ha kultúráról van szó, nem a pénz a döntő. Ahhoz, hogy egy alkotás és vele együtt a hely, ahol született, felkerüljön a világ kulturális térképére, olyan értékek kellenek, mint a fentiek, lehetőleg minél több, de legalább együttesen kettő. És ebben nem állunk jól, pedig 20. századi múltunk nekünk is tele van szembenézést igénylő történetekkel, nálunk is sok a trendi alkotó, de a sok kavargó gondolat valahogy még nem állt össze építészetbe önthető, örök érvényű üzenetté.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.