Ráadásul az egész főváros kenetteljes és unalmas lenne a szecessziós házak nélkül. Az eklektikus, különböző „neo” stílusokban felépült városmagban szó szerint élesztőként állnak az egyedi, szecessziós épületek, mondhatjuk, hogy olyanok, mint a fűszer az ételben. Az art nouveau, Jugendstil vagy szecesszió (minden országban máshogy hívták ezt a saját utat kereső új irányzatot) korszaka egybeesett Budapest robbanásszerű fejlődésével, úgyhogy van bőven a stílust képviselő, gyakran egész különböző épületekből: Spiegel Frigyes, Vidor Emil, Lechner Ödön, Kós Károly, Zrumeczky Dezső, a Vágó fivérek, Medgyasszay István, Lajta Béla és társaik erős és szerethető nyomot hagytak Budapesten.
Ez a nyom szerencsére egyre többeket érdekel, új trend van kibontakozóban. Már nem számít szokatlannak, ha valaki egyedül vagy többedmagával nekivág felfedezni a fővárost, és meglátogatja a legérdekesebb századfordulós épületeket. Már olyan utazásszervező is van, aki busszal körbevisz, és megmutatja a budapesti szecesszió nevezetességeit – neten rá lehet találni. Persze a legjobb az lenne, ha önállóan kerülhetnénk képbe, ha lenne mondjuk egy kis zsebkönyv, amit magunkkal tudunk vinni, és benne lenne az összes fontos fővárosi szecessziós épület, sétákra szervezve. Ha elindulunk a kedvesünkkel, úgy egy tucat épületet biztos végig lehet járni a Belvárosban vagy a Városliget körül egy-egy séta alkalmával. De fel lehet menni a Naphegyre, vagy egyszerűen kiruccani Wekerlére, és még a felét sem soroltam fel a lehetőségeknek. Szóval lehetne egy ilyen könyv, ami nem rágna mindent a szánkba, csak röviden leírná, hogy a házat ki, mikor tervezte, meg egy-két fontosabb dolgot, amit érdemes tudni a róla vagy az épületről. Ja, és azt is természetesen, hogy be lehet-e menni az épületbe, vagy sem. Még az is elég lenne, ha nem minden házról lenne fotó, csak kis térképeken mutatná, merre menjünk a séta során, és melyik házszámot kell nézni. A lényeg, hogy kicsi legyen és tömény.
Nos, jó hír, hogy nemrég megjelent egy ilyen könyv, nekivághatunk a városnak. A magyar és angol nyelven is elérhető, szimpatikus kis zsebkönyv tényleg sétákra szervezve mutatja be a legszebb 200 szecessziós épületet Budapesten: a címe Szecessziós Budapest, Kovács Dániel és Batár Zsolt munkája.