Újra hódít a szecesszió

És nem is akármilyen színvonalú épületekkel. De hol találjuk ezeket?

Őrfi József
2012. 11. 01. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ráadásul az egész főváros kenetteljes és unalmas lenne a szecessziós házak nélkül. Az eklektikus, különböző „neo” stílusokban felépült városmagban szó szerint élesztőként állnak az egyedi, szecessziós épületek, mondhatjuk, hogy olyanok, mint a fűszer az ételben. Az art nouveau, Jugendstil vagy szecesszió (minden országban máshogy hívták ezt a saját utat kereső új irányzatot) korszaka egybeesett Budapest robbanásszerű fejlődésével, úgyhogy van bőven a stílust képviselő, gyakran egész különböző épületekből: Spiegel Frigyes, Vidor Emil, Lechner Ödön, Kós Károly, Zrumeczky Dezső, a Vágó fivérek, Medgyasszay István, Lajta Béla és társaik erős és szerethető nyomot hagytak Budapesten.

Ez a nyom szerencsére egyre többeket érdekel, új trend van kibontakozóban. Már nem számít szokatlannak, ha valaki egyedül vagy többedmagával nekivág felfedezni a fővárost, és meglátogatja a legérdekesebb századfordulós épületeket. Már olyan utazásszervező is van, aki busszal körbevisz, és megmutatja a budapesti szecesszió nevezetességeit – neten rá lehet találni. Persze a legjobb az lenne, ha önállóan kerülhetnénk képbe, ha lenne mondjuk egy kis zsebkönyv, amit magunkkal tudunk vinni, és benne lenne az összes fontos fővárosi szecessziós épület, sétákra szervezve. Ha elindulunk a kedvesünkkel, úgy egy tucat épületet biztos végig lehet járni a Belvárosban vagy a Városliget körül egy-egy séta alkalmával. De fel lehet menni a Naphegyre, vagy egyszerűen kiruccani Wekerlére, és még a felét sem soroltam fel a lehetőségeknek. Szóval lehetne egy ilyen könyv, ami nem rágna mindent a szánkba, csak röviden leírná, hogy a házat ki, mikor tervezte, meg egy-két fontosabb dolgot, amit érdemes tudni a róla vagy az épületről. Ja, és azt is természetesen, hogy be lehet-e menni az épületbe, vagy sem. Még az is elég lenne, ha nem minden házról lenne fotó, csak kis térképeken mutatná, merre menjünk a séta során, és melyik házszámot kell nézni. A lényeg, hogy kicsi legyen és tömény.

Nos, jó hír, hogy nemrég megjelent egy ilyen könyv, nekivághatunk a városnak. A magyar és angol nyelven is elérhető, szimpatikus kis zsebkönyv tényleg sétákra szervezve mutatja be a legszebb 200 szecessziós épületet Budapesten: a címe Szecessziós Budapest, Kovács Dániel és Batár Zsolt munkája.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.