Várbazár: munkára fel!

Kezdődik a felújítás, de kérdés, mi lesz ott pontosan.

Őrfi József
2013. 02. 04. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy városi legenda szerint Podmaniczky Frigyes ötlete volt a Várkert Bazár. A királyi palotához kapcsolódó kertek lezárásaként és kapujaként felépült együttes neve nyüzsgő, árusokkal, bódékkal teli hely képét idézi elénk, de éppen bazár nem volt sosem. Pedig a név nem véletlen, éppen hogy boltokat akartak itt látni az ötletgazdák és az építész is, de nem vált be a számításuk. Igaz, az ifjúsági park idején volt nyüzsgés – nem is bírták a dísznek tervezett épületek –, de előtte csak pár művész műterme, festőiskola, meg történelmi arcképcsarnok működött itt, azok sem egyszerre.

Hogy miért érdekes a kérdés, mi lesz a Várbazárban? Ma nem újítunk fel valamit csak úgy önmagáért, hanem keressük a hasznosítás megfelelő formáit is (gondolom, ezt hívják nagyjából integrált örökségvédelemnek), hogy a fejlesztés eltartsa magát, és a műemlék valódi részese legyen a környezetének. Mivel a Várbazár története során sosem volt igazán kihasználva, a mostani felújítás teljesen új helyzetet teremt, vagy inkább hasonlót, mint az építéskor volt. Az eredeti épületegyüttes, a gloriett, a feljáró, a pavilonok, a Testőr Ház és a déli oldal két épülete legfőbb funkciója az volt, hogy megteremtse a Duna-part és a Királyi Palota gyalogos kapcsolatát. Ez most is törekvés, ennek mentén érdemes keresni a megfelelő funkciókat is: ha sikerül elérni, hogy sokan tényleg innen menjenek fel a Várba, vagy itt jöjjenek le, akkor magyar kézműves- és ajándékboltok minden bizonnyal szép számú vevőt tudnának kiszolgálni, és a Várban árult giccs helyett jó hírét is vinnék az országnak az itt vásárolt tárgyak. Ráadásul megtelne jelentéstartalommal a „bazár” szó is. Persze ehhez a Duna-part felől érkező gyalogosforgalom lehetőségét meg kell teremteni, ami nem egyszerű feladat. A felújítási tervek szerint kikötőt létesítenek a parton, az egyik autós sávot pedig részlegesen átadják a gyalogosoknak.

 

Hogy ez elég lesz-e, idővel kiderül. Az már önmagában nagyon örömteli, hogy évtizedek után végre valóban kezdetét veszi a munka: a területet már átadták a kivitelezőnek, akivel a napokban írták alá a szerződést. Az, hogy az új Várbazár milyen szerepet talál magának a főváros életében, a Vár egyik kapuja lesz-e valóban, vagy „csak” egy hangulatos, félreeső hely Budán, majd kiderül. Nagyon várjuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.