Egy városi legenda szerint Podmaniczky Frigyes ötlete volt a Várkert Bazár. A királyi palotához kapcsolódó kertek lezárásaként és kapujaként felépült együttes neve nyüzsgő, árusokkal, bódékkal teli hely képét idézi elénk, de éppen bazár nem volt sosem. Pedig a név nem véletlen, éppen hogy boltokat akartak itt látni az ötletgazdák és az építész is, de nem vált be a számításuk. Igaz, az ifjúsági park idején volt nyüzsgés – nem is bírták a dísznek tervezett épületek –, de előtte csak pár művész műterme, festőiskola, meg történelmi arcképcsarnok működött itt, azok sem egyszerre.
Hogy miért érdekes a kérdés, mi lesz a Várbazárban? Ma nem újítunk fel valamit csak úgy önmagáért, hanem keressük a hasznosítás megfelelő formáit is (gondolom, ezt hívják nagyjából integrált örökségvédelemnek), hogy a fejlesztés eltartsa magát, és a műemlék valódi részese legyen a környezetének. Mivel a Várbazár története során sosem volt igazán kihasználva, a mostani felújítás teljesen új helyzetet teremt, vagy inkább hasonlót, mint az építéskor volt. Az eredeti épületegyüttes, a gloriett, a feljáró, a pavilonok, a Testőr Ház és a déli oldal két épülete legfőbb funkciója az volt, hogy megteremtse a Duna-part és a Királyi Palota gyalogos kapcsolatát. Ez most is törekvés, ennek mentén érdemes keresni a megfelelő funkciókat is: ha sikerül elérni, hogy sokan tényleg innen menjenek fel a Várba, vagy itt jöjjenek le, akkor magyar kézműves- és ajándékboltok minden bizonnyal szép számú vevőt tudnának kiszolgálni, és a Várban árult giccs helyett jó hírét is vinnék az országnak az itt vásárolt tárgyak. Ráadásul megtelne jelentéstartalommal a „bazár” szó is. Persze ehhez a Duna-part felől érkező gyalogosforgalom lehetőségét meg kell teremteni, ami nem egyszerű feladat. A felújítási tervek szerint kikötőt létesítenek a parton, az egyik autós sávot pedig részlegesen átadják a gyalogosoknak.
Hogy ez elég lesz-e, idővel kiderül. Az már önmagában nagyon örömteli, hogy évtizedek után végre valóban kezdetét veszi a munka: a területet már átadták a kivitelezőnek, akivel a napokban írták alá a szerződést. Az, hogy az új Várbazár milyen szerepet talál magának a főváros életében, a Vár egyik kapuja lesz-e valóban, vagy „csak” egy hangulatos, félreeső hely Budán, majd kiderül. Nagyon várjuk.