Budapesten van Közép-Európa legzöldebb irodaháza

Mondták, hogy ezt látnom kell, elmentem hát és megnéztem.

Őrfi József
2013. 04. 17. 16:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) minősítést a US Green Building Council adja ki világszerte az épületek fenntarthatósági vizsgálatát követően. A legmagasabb fokozat a platina, azaz LEED Platinum, melyet Európában még nem sokat adtak ki. A hivatkozása kattintva megnyíló honlapon Magyarország még nincs is feltüntetve, legközelebb Németországban és Olaszországban találunk rajta platina minősítésű házakat. Amerika államait viszont egyenként sorolja, jó hosszú a lista. Nem vagyok jártas a minősítőpiacon, tehát vagy nemrég jött az intézet Európába, vagy tényleg Amerika jár elöl a témában, ami így hirtelen elég meglepő. Mindegy is, a lényeg, hogy bezzeg Budapest: a nemrég átadott, Kassák Lajos utcai Green House Skanska irodaháznak LEED Platinum előminősítése van. Kicsit tovább keresgélve a neten aztán még jobban meglepődünk: nemcsak egy, rögtön kettő is van ilyen minősítésű épületből Budapesten, a másik a Hungária és a Kerepesi kereszteződésénél áll. Nem baj, azért így is tanulságos volt a látogatás.

Ahhoz, hogy egy irodaház vagy bármilyen nagyobb beruházás platina minősítést kapjon, látszólag nem is kell olyan sokat tenni. A vizsgált szempontok között a következőket találjuk: legyen környezeti szempontból előnyös az elhelyezkedése (jó tömegközlekedési kapcsolat és kerékpárút közelsége, park a környéken), legyen hatékony a vízfelhasználás (esővíztárolás, szürkevíz-hasznosítás), legyen természetesen energiahatékony (esetünkben ez geotermikus energiahasznosítást, hővisszanyerő rendszert, jelenlét-érzékelős világítást, napkollektorokat és még néhány gépészeti ügyességet jelent), a beépített anyagokat 500 mérföldes körzeten belülről hozzák, és ne tartalmazzanak az emberi szervezetre káros anyagot. A fentieken kívül nem árt a belső környezet minősége és az innovatív technológiák alkalmazása sem. A Kassák Lajos utcai épület az első három témakörből az előminősítés során a legmagasabb pontszámot szerezte meg.

Ami érdekes az egészben, hogy ha odamegy az ember, az égvilágon semmi különöset nem lát. Az alkalmazott anyagok látszólag a szokásosak, itt is például fémlemeznek tűnik a homlokzatburkolat (a valóságban mint kiderült, kerámia, ami segít az épületet érő hőhatásokat mérsékelni), lapos a tető és sok az üvegfelület, mint sok más irodaházon. Igaz, mint megtudtam, részben zöld a lapostető, van egy igényes kert az épület által közrefogott udvarban, amely dél felé van tájolva, napfényvezérelt az árnyékoló rendszer, és láthatóan igényes minden.

Amint megtudtam, a környezettudatosság néhány százalékos többletköltséget jelent egy ilyen beruházásnál, viszont egyre nagyobb az igény az ilyen épületekre, ezért ez megtérül: könnyebb bérlőt találni az alacsonyabb rezsijű irodákba, és a jobb anyagok miatt állítólag ritkábban is betegednek meg az ott dolgozók. Nehéz az üzletet összeegyeztetni a világmegváltással, de ezek szerint valamilyen szinten a valóságban is lehetséges. Remélem, egyre több ilyen ház épül a jövőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.