Megjelent az „új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttes”, azaz a Múzeum-negyed elhelyezési és környezetalakítási ötletpályázata, ami az új múzeumépületek mellett a Városliget megújítására is javaslatokat vár. A Szépművészeti Múzeum által kiírt, nyílt és titkos pályázat elsődleges célja, hogy városépítészeti eszközökkel megtalálják a legmegfelelőbb helyet az új Nemzeti Galériának, a Ludwig Múzeumnak, a Magyar Néprajzi Múzeumnak, a Magyar Zene Házának, a Magyar Fotográfiai Múzeumnak, valamint a Magyar Építészeti Múzeumnak úgy, hogy közben a sörvirsliző Városliget és épületei is megtalálják új szerepüket a főváros életében. Az elképzelés nem kisebb léptékű, mint volt hajdanán az Andrássy út és környezete projekt, illetve maga a Városliget, ami ilyen léptékű közparkként megelőzte korát (egy szakértő barátom szerint a maga nemében első volt a világon). Gondolom, a komplett városrész bontásával és komoly feltöltésekkel együtt járó munkálatok is sok tiltakozást váltottak ki abban az időben, most sincs ez másként. A szkeptikusok óvnák a Városligetet, féltik minden változástól, Ráday Mihály is (kivel együtt tiltakoztunk pár éve a Museum Caféban a Szépművészeti Múzeum építészetileg átgondolatlannak tűnő átalakítása ellen) közzétette kissé megfáradtnak tűnő tiltakozását, és én magam is megírtam korábban, hogy túlzó léptékűnek tartom a Múzeum-negyedet.
Mostanra azonban, a pályázati kiírást olvasva, megérintett valami a Millennium lendületéből, és nem tartom ördögtől valónak az ötletet. Ennek oka pedig az, hogy egy kihasználatlan (vagy rosszul használt), periférikus közegben majd minden változás csakis üdvözlendő lehet. A kiírt pályázat szerencsés abban a tekintetben is, hogy betartja a szükséges sorrendet, és nem egyből az építészeti kialakítás mikéntjével foglalkozik, hanem előbb a szakma számára nyilvánossá teszi a kérdést, hova is kerüljön pontosan a negyed, és egyáltalán milyen legyen az új múzeumokat befogadó közeg, esetünkben a Városliget. A pályázaton győztes munka alapján módosítanak majd a vonatkozó kerületi és fővárosi szabályozási terveken, majd (remélhetőleg) nemzetközi építészeti tervpályázatot írnak ki az épületek konkrét megformálására.
A pályázat gyakorlatilag most indul, hétfőn vezetik körbe a helyszínen azokat, akik úgy érzik, ők tudják, mit hogyan kellene a Városligetben csinálni. A beadási határidő szeptember, eredményt októberben, az építészet hónapjában hirdetnek.
Aki úgy érzi, hogy szíve a XIX. század világvárost teremtő hevében ég, győzze meg várostervező, építész vagy tájépítész ismerősét, hogy induljanak el a pályázaton. Akinek van véleménye, az kommentelhet a cikk végén is, itt vagy itt is, a jelentkezők úgyis fogják ezeket olvasni.