Egyetlen múzeum sem épül a Ligetben 2018-ig

A múzeumnegyedként elhíresült fejlesztésnek egy időre búcsút mondhatunk.

Őrfi József
2015. 11. 20. 18:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékeznek még Baán László, a Szépművészeti Múzeum igazgatójának nagyszabású elképzelésére a Városligetbe telepített múzeumnegyedről? Tudják, amelyre nem kevés pénzért nemzetközi tervpályázatot is kiírtak. Akartak ők építészeti múzeumot, fotográfiai múzeumot, néprajzit, valamint új nemzeti képtárat, mindezt a Műcsarnokhoz és a Szépművészetihez kapcsolódóan. A kezdeti ötlet eredetisége abban rejlett, hogy a Szépművészeti anyagával kiegészülve mennyire nagyszabású tárlatsorozatként lesz mindez megtekinthető.

Zoboki Gábor építész javasolta is, hogy a Dózsa György út mentén lévő parkoló helyére épüljön fel a múzeumsor, hogy mindezt egyben meg lehessen tekinteni. Egy esetleges föld alatti összeköttetéssel valóban világraszóló épületegyüttes jöhetett volna létre, igaz veszítettünk volna egy jó nagy flasztert, ahol a szabad ég alatt lehet plakátokat kiállítani, illetve alkalomadtán kézművessöröket fogyasztani.

A Baán által vezetett csapat elképzelése azonban más volt: ők konkrétan a Ligetbe akartak építkezni. A hagymázasnak tűnő vízió szerint az ideáramló turisták ezrei egyik múzeumot látogatják meg a másik után a ligeti ősfák között, miközben esténként visszamennek a belvárosi szállodájukba aludni. Az itt töltött, kizárólag múzeumlátogatással elütött egy hét után – a negyedik napon már csukott szemmel is eltalálnak a Városligetbe, mást nem is látnak Budapestből – aztán hazarepülnek, hogy újabb egy évet dolgozzanak azért, hogy a következő nyáron meglátogassák a Városliget azon múzeumait is, amelyre nem maradt idő.

Állítólag utólag készített tanulmányok is alátámasztották az elképzelés megtérülő voltát, mindenesetre a legnagyobb nemzetközi sztárépítészek csak nem hagyták magukat meggyőzni, és nem indultak a meghirdetett építészeti pályázaton. A második sorból azért érkeztek néhányan – szép pénzt lehetett keresni –, és maguk mögött hagytak egy-két utánérzést, „Jó lesz ez a magyaroknak!” felkiáltással. A magyar zsűri tényleg elámult a színes-szagos, csodálatos világon, amelyet ezek az építészek épp ráérő rajzolói kiizzadtak magukból, úgyhogy nem is tudtak dönteni, rögvest két első helyezettet is hirdettek.

A beharangozott, nagyon várt tervek közzétételekor aztán el is maradt a nagy össznépi rácsodálkozás, hogy „igen, mi a Ligetben éppen ezeket az épületeket szeretnénk látni”. Nemrégen be is jelentették, hogy egy-két múzeum mégsem valósul meg, az egyikre új pályázatot írnak ki, a másiknál meg majd csak eldöntik végre, hogy melyik legyen.

A nagy bizonytalankodás közepette felmerült az is, hogy miért nem épülnek ezek a Nyugati mögé, ott úgyis van hely, és amúgy is beépíthető terület, szemben a Városligettel, amely mégiscsak közpark. De aztán Baán László, aki autodidakta várostervező is, lehűtötte a kedélyeket, mondván, hogy csak azért is a Liget fog beépülni.

Mostani nyilatkozata és a kiadott közleményük szerint azonban nem múzeumokkal, és nem 2018-ig. A következő országgyűlési választásig ugyanis egyetlen múzeum sem fog megépülni a Városligetben. Ez így önmagában elég kellene legyen, hogy Baán feltegye a kezét, és elismerje, tévedett ezzel az egész múzeumnegyedesdivel és a Városligettel kapcsolatban. Persze nem teszi, Magyarországon nem divat elismerni, ha olyasmibe szólunk bele, amihez nem értünk. Néhány dolog ráadásul megvalósul, amelyre hivatkozni lehet, de ezek már egészen más irányt mutatnak a Városliget számára, mint amiről eredendően szó volt.

A Magyar Zene Háza megépül a Városligeti-tó partján – ez ugye nem múzeum, inkább egy újabb vetélytárs a Müpa és a Budapest Music Center számára –, ami építészeti szempontból szerencsés döntésnek mondható. Fudzsimoto Szu terve az egyetlen kétségtelen érték a kiírt nemzetközi pályázat eredményéből, ami persze nem jelenti azt, hogy egy, a CET-éhez hasonló, magyaros színvonalú kivitelezés során a fák között lebegő, légies óriásgomba ne változhatna át valami rettenetes, félbemaradt betontorzóvá. (A nemzetközi színvonalú CET-ből – Central European Time – magyaros közreműködéssel üres, kihasználatlan Bálna lett végül.)

Ezenfelül teljes rekonstrukción esik át a Közlekedési Múzeum, aminek során akkora kupolát építenek vissza, amely kétharmada a Parlamentének vagy a Szent István-bazilikáénak. Megújítják a Szépművészeti Múzeumot is, és nem messze a Városligettől, a Szabolcs utcában felépül az új Országos Múzeumi Raktározási és Restaurálási Központ.

Ennyi történik 2018-ig, ami utána jön, azt egyelőre teljes bizonytalanság övezi. A fenti bejelentésekkel nincs is akkora baj, főleg ha jól sül el a Magyar Zene Háza-dolog, és nem lesz belőle égés. Ennyit talán még éppen elbír a Városliget, a 2018-ra ígért többi projektet biztosan nem.

2019-re ígérik még a Petőfi Csarnok helyén megépítendő Új Nemzeti Galériát, a Néprajzi Múzeumot és a Városligeti Gyermekszínházat. A tervekben szerepel a Vajdahunyad Vára és az Olof Palme Ház, valamint a Fővárosi Állat- és Növénykert fejlesztése is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.