Pontos okát nem ismerik a májdaganatos megbetegedésnek, csak feltételezések születtek arról, hogy a májsejtek egy része valószínűleg krónikus gyulladás vagy alkoholos ártalom hatására pusztul el. A világon mégis ez az ötödik leggyakrabban előforduló kór, hazánkban évente 500–800 új beteget regisztrálnak. A közelmúltban megcsillant a remény, a daganatellenes gyógyszerek új típusa került forgalomba, amely célzottan a daganatsejtek osztódását, valamint a daganatot tápláló erek kialakulását és növekedését gátolja.
Ha egyszerűbbek lennének a betegutak, ha tisztázott lenne, hova kell küldeni a rákos beteget, ahol megfelelő ellátást kap, ha felismerték a kórt, és ha az onkológusnak lehetősége lenne minden, a mai orvostudománynak rendelkezésére álló gyógymódot alkalmazni, a májrák gyógyítható lenne. Ehelyett azonban a legtöbb beteg nem tud igénybe vehető lehetőségeiről, pedig az új típusú gyógyszerekért külön kérelemmel kell fordulni az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz. Az elsődleges, primer májrák, amelynek 80 százaléka a májzsugor következménye (krónikus alkoholizmus is okozhat májzsugort), a daganatos májsejtekből képződik, de ritkán előfordulhat az epeutakból vagy a vérerekből kiinduló májdaganat is.
Az elsődleges májráknál azonban harmincszor gyakoribbak a máj áttétes daganatai. – A májrák elleni terápiák között van műtéti, kemoterápiás kezelés, olyan, hogy égetéssel vagy fagyasztással kezelik az elváltozást, és legújabban van lehetőség biológiai gyógyszeres kezelésre is – sorolja Vasváry Artúrné a daganatos betegek gyógymódjait. A Magyar Rákellenes Liga elnöke azonban azt is hozzáteszi: olyan helyre kellene a beteget irányítani, ahol mindezek megvannak.
– A betegutak nem rendezettek, nem mindegyik orvos tudja, hova küldje a beteget, vagy milyen gyógyszerek állnak rendelkezésre – fogalmaz. – Az újfajta gyógyszerek onkológusnál egyébként elérhetők, bár külön méltányossági kérelmet kell benyújtani az OEP-hez – mondja az elnök. A májrák okozta halálesetek a harmadik helyen állnak a daganatos halálozási okok között a világon. A májdaganat hosszú ideig tünetmentes, így gyakran véletlenül, például egy hasi ultrahangvizsgálatot követően ismerik fel. A máj rosszindulatú daganata akkor gyógyítható sikeresen, ha korán felismerik. A gyógyuláshoz azonban fontos a beteg jó általános állapota és az, hogy a máj működése megfelelő legyen.
Pilári Darinka

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben