Nem csak kicsavart testpózokról és hosszan tartó Aum-ozásról szól

Mozogni öröm, a mozgás egészséges, a mozgás maga az élet – számtalanszor találkozunk ezen, közhelyszerűnek tekinthető kijelentésekkel. A Mozgástrend Fesztivál szervezői is ezt vallják, ám emellett felteszik nekünk a kérdést, tudjuk-e egyáltalán, mit jelent helyesen mozogni. A május 29-én a Millenárison megrendezésre kerülő Mozgástrend Fesztivál és Keljfeljancsi Gyerekfesztivál kapcsán Jakab Adrienn jógaoktatóval, az esemény egyik szervezőjével arról beszélgettünk, mennyire vagyunk testtudatosak, illetve hogy milyen előnyei vannak a jógának, és miért érdemes a gyerekekkel is megismertetni ezt a mozgásformát.

Pálffy Renáta
2011. 05. 28. 6:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egész napos ingyenes rendezvény a Millenárison vasárnap délelőtt 10 órakor kezdődik, és több mint harminc helyszínen folyamatosan zajlanak a foglalkozások. Számtalan program lesz a fiataloknak és a felnőtteknek: amellett, hogy masszázson is részt vehetnek, a jóga számos válfajával is megismerkedhetnek. A jógaszínpadon a nap folyamán egymást váltva mutatkoznak be a különböző mozgásformák: gerincjóga, hathajóga, bikramjóga, és még sorolhatnánk. Emellett hangulatos teázásra is lesz lehetőség a helyszínen. Izgalmas feladatok várnak a gyerekre is. A kicsik Kincsvadász térképet kapnak, amelyen különböző ügyességi feladatokat teljesítve gyűjthetnek pecséteket, az összes feladat teljesítéséért ajándékok közül választhatnak. Ők is belekóstolhatnak a jógába, hiszen este hét óráig két gyermekjóga szigeten félóránként lehetőségük lesz kipróbálni, hogy milyen egy gyermekjóga-foglalkozás. A szülők pedig szakértőktől kaphatnak tanácsot gyermekük fejlődésével kapcsolatban.


– A Mozgástrend Fesztivál szervezője a Belső Mosoly Közhasznú Egyesület, mit kell róla tudni?
– A Belső Mosoly Egyesület közhasznú, nonprofit és karitatív tevékenységi körre épülő szervezet, melynek célja az egészséges mozgás és természetes életmód népszerűsítése. Fiatal szakemberekből álló csapatunk több mint hat éve szervez szakmai rendezvényeket és ismeretterjesztő előadásokat, fesztiválokat, mind a modern, mind az alternatív mozgásformák területén.

– A fesztivállal kapcsolatban a helyes mozgás fontosságát hangsúlyozzák, de milyen mozgásformákat takar a helyes mozgás? Hibákra, azok kivédésre is felhívják a figyelmet?
– Helyesnek tekintünk minden olyan mozgásformát, amely hosszú távon és biztonságosan képes fejleszteni a testet és az idegrendszert. A tömegsport-rendezvények, a verseny- és extrémsportok sajnos legtöbbször nem az egészséget célozzák, ezért nagy szükség van arra, hogy minél többen megismerjék a modern és az alternatív egészségfejlesztő mozgásformákat. Ilyen csoportos preventív mozgásterápiának tekinthető a gerincjóga, a pilates vagy a functional stretching. A fesztiválon a legjobb prezenterek tartanak 50 perces bemutató órákat, ahol természetesen a legfőbb hiba megelőzésére is felhívják a figyelmet. Ezeken felül lesz lehetőség személyesen is konzultálni, tanácsot kérni a mozgásterapeutáktól.

– Mit jelent a testsémafejlesztés, tapasztalatai alapján mennyire vagyunk ezen a téren tudatosak?
– A modern ember testtudata aggasztóan szegényes, sem anatómiai ismeretekkel, sem saját tapasztalattal nem rendelkezik. Az iskolában tanultak és a hétköznapi, illetve a sportmozgások által megismert érzetek többnyire kaotikus, vagy legfeljebb laza rendszerré állnak össze az átlagemberben. Hányan tudnánk gondolkodás nélkül megmondani pontosan, hogyan ízesül a váll, vagy hányadik csigolyánknál van törés a gerinc természetes görbületében? Pedig ezek alapvető és fontos információk ahhoz, hogy megfelelő mozgással ellensúlyozni tudjuk az izomegyensúly megbomlását, a feszültségeket, blokkokat. A testséma fejlesztésével már gyerekkorban el lehet kezdeni egy sokkal pontosabb, részletesebb testtudat kialakítását.

– A mozgással kapcsolatos programok között túlnyomó részt jógabemutatók lesznek. Miben több, jobb a jóga, mint más mozgásformák? Mik az előnyei, jótékony hatásai?
– A jóga egyedülálló mozgásforma és filozófiai rendszer, szinte minden modern irányzat merít belőle, sőt mondhatjuk, hogy a divatos mozgástrendek többsége a jóga „modernizálásával” foglalkozik, azaz eszköztárának célzott szűkítése által jött létre. Egyértelműen ilyen például a gerincjóga és a pilates. A tradicionális hathajóga-irányzatoknak nem feltétlenül elsődleges célja a testi egészség elérése, azonban számos gyakorlatot használnak a test fejlesztésére. Azokat az iskolákat hívtuk meg a vasárnapi rendezvényre, amelyektől minden bizonnyal sokat lehet tanulni ebben a témában is. Ha nem is mindig egyértelmű az anatómiai hatásmechanizmusa a jóga gyakorlatainak, a tapasztalat azt mutatja, hogy sokszor hatékonyabbak, mint a modern, anatómiai megközelítések.

– A jóga mögött komoly filozófiai háttér van, mennyire lesz ez hangsúlyos a rendezvényen?

– Tekintettel arra, hogy a fesztivál célja a helyes és egészséges mozgás bemutatása, nem a filozófiai háttér lesz előtérben, hanem a testmozgás és a stresszoldó gyakorlatok. Természetesen, ha valakit filozófiai kérdések foglalkoztatnak, minden bizonnyal talál olyan jógastúdiót, amelyik ebben is hitelesen tud segíteni.

– Gyerekek számára is lesznek jógabemutatók, ön is oktat gyerekeket. Miért hasznos, hogy már ők is jógázzanak?
– A jóga a gyerekek nyelvére játékos formában lefordított testtartásokról szól, ahol különböző állatokat utánozva átmozgatják testrészeiket, ezzel serkentve a test és a lélek öngyógyító képességét. A jóga a gyermekek esetében egy mozgáskultúra egyensúllyal, harmóniával és sok vidámsággal. A jóga egy mókás módja annak, hogy a gyerekek képességeit, pozitív tulajdonságait egy támogató és nem versengő környezetben fejlesszük. Már fiatal korban nyomás alatt érezhetik magukat az iskolában a különböző versenysportokban, mely megfelelési kényszert alakít ki bennük, így önkritikussá válhatnak és elveszíthetik az önmagukba vetett hitüket. A jóga erre egy nagyon jó ellenszer, hisz a pózok tökéletes végrehajtása nem célja az órának, sokkal inkább az arra irányuló törekvés, ez nagyban táplálja a gyermekek belső erejét és segít elfogadni önmagukat. Önbizalmat ad, nem versengésre tanít, mégis gyermekek társaságában, csoportos foglalkozás során, pozitív környezetben tanulják meg. Nagy hangsúlyt fektetünk a helyes légzés elsajátítására, mely sok betegségtől megóvja őket. Arra bátorítjuk a gyerekeket, hogy érezzék jól magukat, miközben nemcsak erősödnek, nemcsak javul a koordinációs készségük, a hajlékonyságuk, az egyensúlyuk, hanem a testtudatuk is.

– A gyerekek izgágábbak, a jóga pedig fegyelmezettséget igényel. Mennyire fogékonyak erre a mozgásformára?
– A tévhitekkel ellentétben a gyermekjóga nem kicsavart testpózokról, lótuszülésben történő, hosszú percekig tartó Aum-ozásról, ellazulásról szól. A jógaóra során a gyerekek folyamatos mozgásban vannak, így lehetőségük nyílik arra, hogy levezessék azt a rengeteg energiát, amely bennük összpontosul. A gyerekek nem csendben végzik a gyakorlatokat, hanem az állatok hangjait utánozzák, és én azt szeretem a legjobban, amikor hangosan kacagnak. Számomra a legfontosabb, hogy jól érezzék magukat az órán, és élvezzék azt, hogy gyerekek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.