Hagyományt teremtenének a Fridge szervezői

Mi a jó abban, ha az ember fagyosan topog egy koncerten, miközben az arcára dermed a mosoly? Hát, az idei Fridge megmutatta ezt is.

2011. 11. 16. 16:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szervezők kitettek magukért, havat varázsoltak a budapesti éjszakába, és olyan nemzetközi színvonalú csapatot rittyentettek, amit más országok is megirigyelnének. Ilyen kaliberű sí- és snowboard-show-t fesztiválkereteken belül eddig csak Londonban, Barcelonában, Zürichben és Innsbruckban láthatott a nagyérdemű.

„Aki velünk van, az felteszi”

A Monster Energy Fridge fesztivál számokban:

250 tonna hó

34 méter magas rámpa

5000 eurós fődíj

13 fellépő

A nyitónapi programot Parov Stelar és a Scooter fémjelezte a nagyszínpadon. Egyébként jellemző volt a csütörtöki napra, hogy a németek megszállták Budapestet: a Symában Paul Kalkbrenner nyomta, míg a Papp László-arénában a Rammstein zenélt.

Olyan háromnegyed hat körül érkeztünk meg a városligeti bejárathoz. A zene már javában dübörgött, s a rámpát is jó messziről ki lehetett szúrni. A bejárat mellett lévő piros konténernél várunk a jegyünkre, mikor egy kopasz fazon elénk furakodik, s a következőket mondja a jegyeket adogató kis hölgynek: „Ne haragudjá' má', de adtál egy karszalagot, ami szorítja a csuklómat. Első körben ezt kicserélhetnéd, de VIP-eset adjá', mert az volt megbeszélve. Itt vagyunk tíz VIP vendéggel a szponzortól, és nem tudunk bemenni.” Barátommal így egymásra néztünk: „A kitől is?” De nem volt atrocitás. Megkaptuk a jegyet, még húsz perc sorban állás, három-négy motozás, cikcakkos kordonok: „Bejutunk mi ide valaha?” Bejutottunk.

Első körben szereztünk egy MetaPay fesztiválkártyát, ugyanis a rendezvény helyszínén csak ezzel lehetett fizetni. Abba nem mennék bele, hogy ez miért jó – érvek, ellenérvek –, de ez van. Így újabb húsz perces sorban állás következett, de már zenélt a Parov Stelar, s az érdeklődők már a kígyózó sorban is táncoltak.

A tömeg közepéről ismét rápillantottam a rámpára: egy pici fekete pontot láttam a tetején, ami egyszer csak elindult lefelé. Eltelt jó néhány másodperc, majd meglepődve konstatáltam, ahogy az előbbi kicsi pont leért a mi szintünkre: „Jé, ez egy síző volt.” Na itt határoztuk el, hogy nincs az az Isten, hogy mi felmenjünk erre az ijesztően magas monstrumra.

Szóval Parov Stelar: nemcsak az osztrák származású lemezlovas érkezett hazánkba, hanem hozta zenekarát is. Volt minden: trombita, szaxofon, vokál – nagyon összeállt a produkció, s a közönség díjazta is.

Majd kis intermezzót követően megérkezett a Scooter. Rengetegen várták már, gyakorlatilag megtelt a nagyszínpad előtti tér. Sokan kételkedtek benne, hogy egyáltalán érdekelni fog-e bárkit is az egyébként már 45 éves, hidrogénszőke technós. Nos, parádés bulit rántott össze. Egyébként: sál, sapka, nagykabát – és így is fáztál. H. P. barátunk – a Scooter frontembere – pedig pár szám után már pólóban ugrált a színpadon. Óriási volt.

Majd este tízkor kegyetlenül lekeverték a hamburgi együttest, így át is mentünk a Hősökre. Mármint nem a térre, hanem a Hősök elnevezésű zenekar bulijára. Nagy nehezen meg is találtuk azt a sátrat, ahonnan a „hipi-hopi” kiszűrődött. Nem volt bent nagy tömeg, de a koncert végére azért szépen megtelt a sátor, miközben az első sorokban komoly volt a tombolás.

A hangosítás nem feltétlenül volt hibátlan, mert néhány instrukciót leszámítva két mondatot tudtam kivenni a szövegelésből. Az egyik a „Tíz éves a Hősök!” felkiáltás volt, melyhez természetesen gratulálunk és sok sikert kívánunk az együttesnek. A másik mondat egy kicsit már kampányszagú volt: „Aki velünk van, az felteszi!” Csápolt is mindenki lelkesen – még én is integettem, mint egy rendes hülye.

A másik dolog, amit eleinte nehézkesen tudtam kezelni, az a rengeteg instrukció volt, amit kaptam a színpadról. Mint A komédia királyai című filmben: Kezeket a magasba! Gyerünk, mindenki! Lássam az öngyújtókat a magasban! És most ti jöttök! Szóval, volt feladat bőven, de ahogy a Hősök, úgy a közönség is jelesre vizsgázott.

Őrült ugrások és hömpölygő tömeg

A Fridge harmadik napján az első kellemes élmény a bejáratnál fogadott, a nyári fesztiváloknál megszokott több órás sorban állás elmaradt, a beléptetés gyors és gördülékeny volt, annak ellenére, hogy a szervezők szerint ez a nap látogatórekordot döntött. Első utunk természetesen a harmincnégy méter magas rámpához vezetett, ahol már javában zajlott az észbontó verseny. A szervezők tényleg csak a legjobbak közül válogattak, a nívót kitűnően példázza, hogy már a kvalifikáció sem volt egyszerű: kizárólag meghívásos rendszer alapján lehetett bekerülni. A meghívásnál figyelembe vették a jegyzett versenyeredményeket, a kiemelkedő filmszerepeket és megjelenéseket, és minimum korhatárt is megszabtak. Nem bízták a véletlenre, és jól döntöttek. A komolyabb balesetek, nyílt törések és a szirénázó mentőautók látványát is megúszták a nézők, a verseny alatt egyetlen komolyabb sérülés sem történt. A riderek mind vérprofik voltak. A győztesek jutalma pedig nem kevesebb volt, mint 5000 euró. Meg is érdemlik, nem mindennapi teljesítményt nyújtottak.

Néhány perccel az érkezésem után a jéghideg korlátot szorítottam, miközben felfelé lépkedtem a szürke fém lépcsőkön. A rámpa és az a 250 tonna hó, amivel beborították, lentről is igen impozáns látványt nyújtott. Felfelé menet úgy kapaszkodtam a korlátba, mintha az életem múlna rajta, bár lényegében ez jogos félelem volt. A tapasztaltabb versenyzők, fotósok és szervezők már nem voltak ilyen óvatosak: olyan nyugalommal jöttek-mentek mellettem, mintha nem is egy laza fémszerkezeten állnánk 20 méterrel a föld fölött. A versenyzők őrült sebességgel száguldottak a mélybe, majd jött a repülés és a nyaktörő ugráskombinációk. Hátborzongató érzés volt, mégis ez az, ami igazán különlegessé tette ezt a fesztivált. A világhírű külföldi előadók koncertjei, a forralt bor és a pálinka mellett ez volt az a show, az a veszélyes-izgalmas látványosság, amiért érdemes volt a Fridge-et választani.

Az utolsó ugrás után egy lajhár tempójában bár, de elindultam lefelé. Kezdődött a Pendulum koncert. Az együttes már az első ütemekkel odavonzotta a közönséget, néhány perccel a kezdés után több ezer ember ugrált hasonló ritmusban a lüktető zenére. Még DubFX is azért utazott ide korábban, hogy velük együtt bulizzon. A hideg senkit nem zavart, a legkülönfélébb színes, kötött sapkák, sálak, síkabátok tengerében állva engem is magával ragadott a tömeg, és a következő 90 percet gond nélkül végigugráltam a körülöttem lévő ismeretlenekkel. Az őrült tempó és a tömeg ellenére nem nyomták össze egymást az emberek, a szokásos „heringparty” elmaradt. Megtapasztaltam a kulturált tömeg fogalmát.

A viselkedés mellett az életkor volt a másik meglepetés, rengeteg olyan fiatallal találkoztam, akik még a tizenötöt sem töltötték be, de már cigarettát kértek és pálinkáztak. Javaslat a szervezőknek: jövőre erre talán jobban figyeljenek, mert az, hogy apuka megveszi a pici lányának a négynapos bérletet, nem jelenti azt, hogy el is megy vele, és nézi, ahogy a lányka végigissza, majd viszontlátja a kínálatot.

Mindezt leszámítva, a fesztivál kellemes, jó hangulatú élmény volt, egy gördülékenyen szervezett színfolt Budapest életében. A nyári fesztiválokhoz viszonyítva a belépő ára kifejezetten baráti, és a vendéglátósok célja sem az volt, hogy lenullázzák a hitelkeretünket. A forralt bornak kétszázötven forint volt decije, lángost pedig háromszázért ettünk. Korrekt, azt hiszem. Ahogy a Fridge is az volt, várjuk, jövőre mivel lepnek meg minket a szervezők!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.