Turistacélpont lett a vulkán

A körülbelül háromszáz méter magasra felcsapó lávaoszlopok látványáért több órát gyalogolnak az érdeklődők.

WL
2011. 11. 15. 13:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részében elterülő Virunga Nemzeti Park Nyamulagira nevű tűzhányója november 6-án aktivizálódott, és a kitörések még napokig, vagy akár hónapokig is elhúzódhatnak – mondta LuAnne Chad, a park szóvivője.

A Hawaii szigetén található Kilauea vulkán szintén rengeteg turistát vonzott, amikor idén márciusban húszméteres lávaoszlopot lövellt ki az oldalán keletkezett hasadékon keresztül. Dario Tedesco vulkánszakértő becslései szerint a Nyamulagira tűzhányóból feltörő magma nagyjából háromszáz méter magasra csap fel a kitörésekkor.

Az izzó lávafolyam a park lakatlan északi részébe folyik, és nem jelent fenyegetést a súlyosan veszélyeztetett hegyi gorillákra (Gorilla beringei beringei) nézve – derült ki a park közleményéből. A világon élő, mindössze 790 hegyi gorilla közül kétszáz található a Virunga Nemzeti Parkban, ahol síkvidéki gorillákkal, csimpánzokkal, okapikkal, erdei elefántokkal és bölényekkel osztják meg a mocsarakkal, sztyeppékkel és hómezőkkel tarkított 7800 négyzetkilométeres területet.

A park sátortábort állított fel a vulkántól 1,5 kilométerre délre fekvő körzetben, ahol a turisták eltölthetik az éjszakát. A háromszáz dolláros (70 ezer forintos) jegy fejében a látogatókat a parkba szállítják, de a tábort csak három-négy órányi gyalogtúrával érhetik el.

A világörökségi helyszínek közé tartozó parkot és a helyi vadállományt nagyjából 360 parkőr védi az orvvadászoktól, a fegyveres felkelőktől, az illegális bányászattól és a földfoglalóktól. A Kongói Demokratikus Köztársaság, valamint Uganda és Ruanda határain átívelő Virunga hegyvonulat nyolc vulkánja közül hét ebben a parkban található.

Ezek közül csupán kettő aktív: a Nyamulagira és a Goma városához közelebb fekvő Nyiragongo. Az utóbbi tűzhányó 2002-ben súlyos csapást mért a városra. Elpusztította annak nagy részét, köztük 14 ezer otthont, és 350 ezer lakost kényszerített menekülésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.