Újabb adalékok derülnek ki a Kennedy-gyilkosságról

Az elnöki különgépen rögzített beszélgetéseket tartalmazó, és mindeddig elveszettnek hitt hanganyag került elő.

BL
2011. 11. 16. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felvételek 30 percnyi pluszt jelentenek az Air Force One fedélzetén lezajlott beszélgetések kormányzati archívumokban őrzött hivatalos változatához képest – vált ismertté.

Az összességében több mint kétórás anyagban eseményeket és kódneveket hallani. Az újonnan előkerült felvétel időben régebbi és teljesebb, mint az a megvágott hanganyag, amelyet jelenleg a Washington közeli Nemzeti Archívum, illetve a Lyndon B. Johnson Elnöki Könyvtár őriz Texasban. Mindeddig úgy tudták, hogy a rövidebb anyag a gépen rögzített beszélgetések egyetlen fennmaradt változata.

A történelmi emlékért legkevesebb 500 ezer dollárt kérnek. A hangszalag eredeti dobozában pihen géppel írt jelöléssel; utóbbi azt bizonyítja, hogy a Fehér Ház kommunikációs titkársága rögzítette Chester „Ted” Clifton Jr. hadseregtábornoknak. A felvétel „A texasi Dallasból az Andrews légi bázisra tartó AF-1 rádiókapcsolata, 1963. november 22.” címet kapta.

„Míg az amerikaiak a Kennedy-merénylettel kapcsolatos válaszok után kutattak, valahol egy pincében létezett egy felvétel, amely évekkel az egyetlen ismert és nyilvánosságra hozott anyag előtt készült az Air Force One fedélzetén azon a végzetes napon” – fogalmazott Nathan Raab, a történelmi dokumentumok kereskedelmével foglalkozó The Raab Collection elnökhelyettese. A philadelphiai cég kedden kínálta eladásra a felvételt.

A hanganyag Clifton hagyatékának legértékesebb darabja. A magas rangú katona – Kennedy elnök vezető katonai tanácsadója – ott volt Dallasban, a konvojban utazott, amikor a demokrata párti politikust lelőtték. A tábornoknak gyűjteménye volt audiofelvételekből, fényképekből, filmfelvételekből a Kennedy- és a Johnson-adminisztráció éveiből. A The Raab Collection 2009-ben vásárolta meg az archívumot, miután Clifton neje is meghalt. A tábornok 1965-ben vonult vissza, és 1991-ben hunyt el.

A felvételen az elnöki különgép, a Fehér Ház, az Andrews légi bázis és a Kennedy sajtószóvivőjét, Pierre Salingert, valamint a kabinet hat tagját Hawaiiról Tokióba szállító gép között az elnök meggyilkolása utáni órákban rögzített beszélgetés hallható. A Clifton-változat megőrizte az utókornak azt a vitát is, amely arról bontakozott ki, hogy a halott elnök testét a Bethesda Tengerészeti Kórházba vagy a Walter Reed Kórházba szállítsák boncolásra, és hogy a first lady, Jackie Kennedy elkísérje-e férje maradványait.

A rövidebb verzióban nem hangzik el utalás Kennedy „nemeziséről”, Curtis LeMayről, a légierő tábornokáról, a Clifton-felvételen ellenben sürgetik, hogy lépjenek vele kapcsolatba. LeMay tartózkodási helye viták tárgya volt, személye pedig – épp a Kennedyvel való szembenállása miatt – központi jelentőségűvé vált a merénylet kutatói számára. A hosszabb hanganyag véget vethet a találgatásoknak, és tisztázhatja, hol is volt pontosan az elnök meggyilkolása utáni közvetlen pillanatokban a tábornok. A felvétel egyes részei ugyanakkor „zajosak” az egyszerre párhuzamosan folyó beszélgetések miatt.

A kritikus órákban rögzített anyag rövidebb változatát 1971-ben tették elérhetővé azzal a megjegyzéssel, hogy vágott és tömörített verzióról van szó. Arról azonban nem voltak információk, hogy pontosan mennyire és kik vágták meg. A hosszabb változat után széles körű kutatás folyt, de mivel az nem vezetett sikerre, csak tovább táplálta a híreszteléseket, hogy John F. Kennedy meggyilkolása mögött több volt, mint a hivatalos változat szerinti magányos merénylő, Lee Harvey Oswald cselekedete.

A rövidebb verziót évtizedekig elemezték, valószínűleg a most nyilvánosságra került Clifton-felvételre is ez vár – vélekedett Raab, hozzátéve, hogy az anyagot már digitalizálták. Egy-egy másolatot a Nemzeti Archívumnak és a Kennedy Elnöki Könyvtárnak adnak, hogy a nyilvánosság is hozzáférjen, az eredetit pedig magángyűjtőnek akarják értékesíteni.

Raab szerint a bővebb változat előrukkolhat jelentős újdonságokkal is. Max Holland kutató, a Kennedy-merényletről szóló több írás szerzője viszont úgy fogalmazott, hogy az csak elhanyagolható adalékokkal szolgál. „Ha ez a legjobb, ami van nekik, bizony nincs sok a kezükben” – mondta. A teljesen vágatlan, a Dallastól Washingtonig tartó utat egészében rögzítő hanganyag soha nem került nyilvánosságra, és nem is tudni, hol van. A felvételnek hozzávetőleg négyórásnak kellene lennie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.