2011 volt a legrosszabb évük

Az elefántcsont-kereskedelem 1989-es betiltása óta az idei volt az ormányosok legrosszabb éve a virágzó illegális kereskedelem miatt.

NT
2011. 12. 29. 17:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vadállat-kereskedelmet megfigyelő Traffic hálózat elefánt- és orrszarvúszakértője, Tom Milliken szerint az illegális szállítmányok többsége Afrikából Ázsiába tart, ahol a növekvő jólét felébresztette az elefántcsont dísztárgyak és a hagyományos orvoslásban használt orrszarvú tülök iránti igényt, függetlenül attól, hogy annak bizonyítottan nincs gyógyászati hatása.

Milliken szerint fennáll a veszélye, hogy végül a bűnözők győznek az elefántok megmentéséért vívott háborúban, mivel a legnagyobb rakományok többségét nem sikerül lefülelni. „Az elefántcsont-szállítmányok 23 éven tartó nyilvántartásba vétele óta az idei év az eddigi legrosszabb a hatalmas méretű csempészrakományok tekintetében” – tette hozzá.

Milliken szerint az illegális elefántcsont-kereskedelem, illetve az elefánt- és az orrszarvúvadászat kiterjedéséért az afrikai társadalmakat egyre jobban behálózó ázsiai bűnözői szindikátusok a felelősek. Még nem érkezett be az összes statisztikai adat, és azt sem lehet pontosan tudni, hogy mennyi csempészrakomány marad felderítetlenül, de annyi biztos, hogy „2011-ben jelentősen megnőtt a 800 kilogramm feletti nagy szállítmányok száma”. Az idei évben legalább 13 hatalmas szállítmányt, míg 2010-ben mindössze hat, összességében ezer kilogrammot nyomó rakományt foglaltak le.

A legutóbbi és egyben a legsúlyosabb esetben a malajziai hatóságok egy Kambodzsába tartó hajón több száz afrikaielefánt-agyart koboztak el, amelyek összértéke 1,3 millió dollár (313 millió forint) volt. A legnagyobb szállítmányok többsége kenyai és tanzániai kikötőkből indul útnak. A csempészek a rakományok mérete miatt választják a hajót, és korrupt hivatalnokok révén szerzik be a szükséges dokumentumokat. Milliken szerint a korrupció másik jele, hogy a lefoglalt áruk egy része a kormányok tulajdonában lévő raktárakból származik, ahol a korábban elkobzott agyarakat, illetve az elpusztult állatok csontjait őrzik.

Az idei év az orrszarvúaknak sem kedvezett: a tavalyi 333-hoz képest az idén 443 egyedet ejtettek el Dél-Afrikában, amely a kontinensen élő példányok 90 százalékának ad otthont. Az afrikai elefántpopuláció mérete 5 és 10 millió között mozgott mielőtt az európai gyarmatosítás nyomán megkezdődött a vadászatuk.

Az elefántcsont-kereskedelem 1980-as évekbeli virágzása miatt nagyjából 600 ezerre csökkent a számuk. Az 1989-es korlátozás és a nemzetközi erőfeszítések nyomán tapasztalt újabb növekedésnek azonban most gátat szab az Ázsia irányából érkező új fenyegetés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.