Érdekes felhívást küldött szerkesztőségünkbe a Ferences Sajtóközpont; a szerzetesrendnél úgy vélik, felkészültek a gyónók számának karácsony előtti drasztikus megnövekedésére, ezért mindenkit arra bátorítanak, tartson náluk bűnbánatot, tiszta lélekkel várva Jézus születésének ünnepét.
„A ferences templomok papjai most is felkészültek a gyónók fogadására. A Ferenciek terén és a Margit körúton lévő kolostorok szerzetesei ilyenkor a déli órákat kivéve reggeltől estig várják a bűnbánat szentségének vételére kész híveket” – fogalmaz a rövid közlemény, részletezve, hogy a Ferencieken és a Margit körúton – ahol a kommunisták 1950-es fellépéséig megállt a villamos is... – napjában mettől meddig lehet menni.
Lássuk! A pestieknél minden nap 8 és 12, valamint 16 és 19 óra között van gyóntatás, Budán pedig advent utolsó hetében 7.30 és 12, délután 17 és 20 óra között gyóntatnak az atyák. Szenteste napján mindkét helyen már csak délelőtt fogadják a híveket. Országszerte a többi ferences templomban is megnövekedett időkeretben gyóntatnak ezekben a napokban. A ferences rendházak hagyományosan mindenhol úgy épültek, hogy nem a templomban, hanem a kolostor gyóntatófolyosóján, illetve külön teremben találhatók a gyóntatófülkék.
Felütve a Magyar Katolikus Lexikont, világosan mindent megtudhatunk a gyónásról. A hét szentség egyikének forrása, hogy Jézus és a tanítványok idejéből származik az intézmény, de kötelezővé a katolikusok számára csak a IV. lateráni zsinat tette 1215-ben a hét évnél idősebbeknek. A protestánsok elutasítják a „fülbegyónást”, mondván a bűnöket csak Istennek lehet meggyónni. Talán érdekes, hogy a katolikus gyónás esetén is a bűnbánó valójában a „helyettese képében jelen lévő Krisztusnak” vallja meg az elkövetett vétkeket, de a bűnbánó imádság a protestánsoknál megfelel a katolikus gyónásnak, ezután pedig úrvacsorához járulhatnak. A gyónás védőszentje Nepomuki Szent János, akit a gyónási titok vértanújaként tart számon a hagyomány (IV. Vencel cseh király tudakolta tőle felesége bűneit, ám mivel nem adta ki a titkot János, az uralkodó megkínoztatta és a Moldva vizébe fojtotta). A lexikon aláhúzza, hogy gyónás csak személyes jelenlétben történhet, telefonon vagy más technikai eszközök segítségével nem, célja pedig a lelkiismeret rendezése, a nagykorú gondolkodás kifejlesztése.
Erdei kamera rögzítette a Bükkben kóborló medvét - videó