Nem menő a fővárosban élni

A japán fiatalok évtizedeken át tódultak vidékről Tokióba, manapság azonban változni látszik az irányzat: egyre többen vágynak a vidék biztonságára.

TK
2011. 12. 03. 19:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alkalmi munkákból élők manapság a munkaerőpiac egyharmadát teszik ki, míg a nyolcvanas évek közepén kevesebb mint egyötödét adták, ráadásul a szerződéses munkavállalók nagyobb arányban kerülnek ki a fiatalok közül, mint korábban.Az életre szóló munka, a korábbi generációk kiváltsága egy mai japán fiatal számára elérhetetlennek tűnik – olvasható a BBC online riportjában.

„Sohasem tudom, mikor veszítem el a munkámat” – panaszolta Szakagucsi Megumi, egy fiatal lány a hasonló cipőben járó fiatalok milliói közül. Folyton szorong anyagi helyzete miatt, és felháborítja a munkába járók durva viselkedése a reggeli csúcsban. Szakagucsi is azok közé tartozik, akik vidéken keresik a boldogulást. Élve azzal a lehetőséggel, amely betekintést kínált a földművelők életébe, egy hétvégén felszállt egy vidékre induló buszra, hogy kipróbálja, milyen élete lenne egy gazdaságban.

Ilyen kirándulások szinte minden héten indulnak országszerte almáskertekbe, üvegházakba vagy farmokra. Az utakat a helyi hatóságok szervezik és finanszírozzák attól a kétségbeesett igyekezettől vezérelve, hogy újra benépesítsék a kihalt vidékeket.

Az évtizedes elvándorlás után ugyanis a vidéki lakosság elöregedett, az átlagéletkor egyre gyorsabban nő, ma már 65,8 év. Nagano prefektúra egy tisztviselője, Marujama Naoko bizakodva beszélt arról, hogy lát reményt a kezdeményezés sikerére: egyre többen akarnak gazdálkodók lenni, a városokból sokan vágynak a vidéki életre. Ugyanakkor azt is elismerte, hogy bár segítik ezeket a törekvéseket, nem egyszerű városlakóból földművessé válni. A prefektúra és a helyi gazdaszövetség támogatást ajánl azoknak, akik a hétvégi farmlátogatás után úgy döntenek, hogy megpróbálkoznak a földműves élettel. Megtanulhatják a gazdálkodás gyakorlati alapjait, és segítséget kapnak a megfelelő földterület kiválasztásához. Sikeresen működik a „mentori” program is.

A 86 éves melegházi uborkatermesztőhöz, Tanaka Giicsihez – aki korábban attól tartott, nem lesz kinek továbbadnia gazdaságát – például egy fiatal rendszerszervező állt be tanoncnak. A mérnök elmondta, hogy elege lett a rohanó városi életből, farmer akart lenni, és elégedett a mostani munkájával.

Szakagucsi Megumit is a Tanaka-farmon tett látogatás győzte meg igazán arról, hogy neki is a vidéki élet való. Azon túl, hogy természethez közeli életet élhet, számára az is fontos – árulta el –, hogy míg a városban elszigeteltnek érezte magát, vidéken egymással szorosabb kapcsolatban élők közösségébe kerül. „Rájöttem, hogy szeretem az embereket” – jelentette ki. A vidékre irányuló belső vándorlás ellenére Japán persze továbbra is ipari nagyhatalom, sőt a városokba áramlók száma még mindig felülmúlja a vidékre költözőkét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.