„Ez a világ legnehezebb és legmagasabb technikai felkészültséget igénylő sportversenye, mert hegyvidéken tartják” – mondta el Henry Kam, a 2005-ben létrehozott extrémsportverseny szervezője.
Mintegy húsz versenyző, közöttük a világ nyolc országból érkezett legjobb kutyavezetői, valamint 300 északi kutyafajta – alaszkai husky és malamut – teszi meg a kilenc, egyenként 70-120 kilométeres szakaszt. A fogatok 24 sífutó állomáson haladnak át a délkelet-franciaországi Felső-Savoyától Savoya déli részéig. Az idei versenyben lesz az eddigi legtöbb szintkülönbséges szakasz és a legmeredekebb lejtő – mondta Henry Kam.
Magashegyi táborokat alakítanak ki a versenyhez, amelynek legnagyobb része síelésre alkalmas területeken kívül és felerészt az éjszakai órákban zajlik majd. Több különböző díjat lehet nyerni (szakaszonként és a teljes pályán elérhető helyezés), amelyek teljes összege eléri a százezer dollárt (23,4 millió forintot).
A verseny alatt a kutyavezetők a hangjukkal biztatják az állatokat, nem használnak sem ostort, sem gyeplőt. Az emberektől eltérően egyetlen kutya sem teszi meg a teljes hosszt.
Az északi kutyafajták eredetileg munkakutyák voltak, amelyeket a nagy hidegben az emberek szánhúzásra használtak, de a 30-as években felváltották őket a motoros járművek, mint a például a motoros szán. „A szánhúzó kutyák versenyének megrendezése olyan, mint a bálnamentés” – vélte Henry Kam. „A versenyek nélkül szánhúzó kutyák sem lennének többé.”
A Nagy Odisszea nagy népünnepély is lesz egyben. „Ez a hegy ünnepe, az északi sarkvidék és a Fehér agyar világát idézi, vonzza a kutyák és a siklósportok szerelmeseit” – mondta Henry Kam, emlékeztetve, hogy 2010-ben hetvenezer néző követte a versenyt gyalog, hótalpon vagy sílécen.

Brüsszel vs. Magyarország: már több mint 40 ezren követelik Magyar Péterék távozását