A sportmezbe öltöztetett játékmackók a Magyar Olimpiai Bizottság támogatásával hamarosan hosszú útra kelnek, előbb az ország plázáiban, illetve sportrendezvényeken mutatkoznak be a nagyközönségnek, végül kiutaznak az ötkarikás világesemény színhelyére, a brit fővárosba.
„Kezdeményezésünkkel a sport fontosságára kívánjuk felhívni a figyelmet elsősorban a gyerekek körében, és próbáljuk ily módon a rendszeres testmozgásra ösztökélni őket, mert úgy tapasztalom, hogy egyre kevesebbet mozognak, és mind több időt töltenek a számítógépek előtt” – mondta el Balázs Antal, a Szolnok melletti kisvárosban lévő múzeum alapítója és működtetője szerdán az MTI-nek.
A sportoló mackókat három hónap alatt készítette el Urbánné Kelemen Rózsa. Balázs Antal szerint ebben az alkotó munkában az volt a kihívás, hogy a macikkal egy-egy sportágra jellemző mozdulatot produkáljanak. A kalapácsvető például a szer eldobása előtti pillanatban hátra dőlve pózol, az úszó a fejét a hullámok között kifelé fordítja, és karját emeli a gyorsúszás tempója közben, a kajakozó a lapátját lendületet véve tartja melle előtt. Külön fejtöréssel járt, hogy a sportágra jellemző öltözetet, sportszereket miből csinálják meg. Így a vívó sisakjának finom szövésű fémhálóját egy teaszűrőből, a versenykerékpárt vékony drótból formázták meg. Az átlagosan 30-35 centi magas macik közül a kosárlabdázó jó egy fejjel kiemelkedik, míg a súlyemelő szemmel láthatóan testesebb a többieknél.
A sportoló játékmacik – miközben ellátogatnak a plázákba – utazásuk során találkoznak majd sportáguk hazai kiválóságaival, az olimpiára készülő felnőtt versenyzőkkel, akiktől kézjegyet kapnak emlékül.
A 2006-ban megnyílt rákóczifalvi múzeumban 700-750 játékmackó látható, emblematikus tagjai a kuruc viseletet hordozók, vagy a nagyvilág legkülönbözőbb helyeit felkereső utazó macik.