Ha viszket már egy kis sízésre

Az nem lehet, hogy havazás nélkül teljen el a tél, sőt, valami azt súgja, lassan elő kell kapnunk a léceket. Körülnéztünk a hazai kínálatban, és bizony már december óta van hová mennünk itthon is!

2012. 01. 03. 21:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.


Bánkút (0–14 cm)


A magát Magyarország legnagyobb síterepeként hirdető, Miskolchoz közeli Bánkút Síklub karácsony napja óta várja a látogatókat, ám mivel hó csak igen kevés esett, és a hőmérő higanyszála folyamatosan a piros tartományban leledzik, a 8 pálya (2 fekete, 2 piros, 4 kék) közül csak egy piros és két kék van nyitva, a terep honlapján kedden található adatok szerint folyamatosan olvadó, 14 centiméter vastagságú hó fedi a 880 magasból induló bükki lankák felső részeit. Amint leesik a hó, érdemes lesz odamenni, de mivel hóágyú nem üzemel, csak a hótaposó gépekben bízhat, aki útra kel Bánkút felé. Apropó megközelítés: a centrum javasol egy gyalogos (!) megközelítést is, mégpedig a 15-ös busszal kell Ómasságig menni, ahonnan a sárga + turistajelet kell követni 5 kilométeren át. Feltételezhetően ezt a kirándulók kedvéért közlik.

Nyitva: mindennap 9–16 óráig (esti sízésre is van lehetőség, figyelni kell a honlapot!)
Árak: napijegy – 4000 Ft (létezik egy „30 egységes”, 1000 forintos jegyár is, ennek felhasználásáról táblázatot közöl a sícentrum)


Dobogókő (0 cm)

Nem véletlen, hogy a dobogokosi.hu (illetve a dobogoko.org/sicentrum) azzal a gyönyörű képpel indít, ami alapján méltán nevezhető az ország egyik legkáprázatosabb tájékának – a Dunakanyar fölött, a Pilisben. Ám a vidámság itt most véget is ér, ugyanis az ország első (1923 óta működő) síterepének webkameráján kedden csak az őszi avar látszott. Kettő pálya állna egyébként rendelkezésre a 2003 óta gondos kezekbe (Dobogókőért Közhasznú Egyesület) adott helyen, és ha lesz hó, a már teljesen kőmentes lankákat érdemes akár egyszer is kipróbálni (van egymenetes jegy is!), két ratrak ápolja majd az ország három leghosszabb lesiklópályájának egyikét (980 m) – a teljes sízhető hossz: 1650 m; a szintkülönbség pedig 178 m. Bár Dobogókő tengerszint feletti magassága majd' 200 méterrel kisebb, mint a bükki helyszíné (699 m), a fővárostól kábé 30 kilométerre van, Szentendrétől 22-re, Esztergomtól 16-ra. A pomázi HÉV-megállóból induló sárgabusz egyébként nem is tesz le túl messze a sípályától, ami tényleg csak a közeli havazásra vár.

Nyitva: 9
16 (jelenleg nem üzemel)
Tavalyi árak: 1 menetjegy 400 Ft, 10+5 menetes bérlet 3000 Ft, napi bérlet 3500 Ft (pént.
vas. +500 Ft), gyermek napijegy 14 éves korig 2500 Ft (pént.vas. +500 Ft)

Eplény (1060 cm)

(kép: siarena.hu)

Hetek óta tart a szezon Eplényben, Magyarország talán legjobb sícentrumában, Veszprém és Zirc között, a Bakonyban. A tavalyi idényre kivirágzott, a Facebookon is nagy erőkkel nyomuló helyet 34 hóágyú bombázza (plusz egy pesti autóbuszjárat), itt található az egyetlen hazai négybeülős sílift (Szent Sólyom), pályaszállás működik (Holle Anyó Panziója), lábánál 100+20 fős étterem üzemel. A Szent Sólyomon kívül 3 csákányos és 2 tanulólift visz fel a 4,3 kilométeres pályarendszerre, és a Síaréna büszkélkedhet az ország egyik legmeredekebb pályájával is, ennek dőlésszöge 30 fok – igaz, konkrétan ez a szakasz tavaly sízhetetlenül „huplis” volt. Esti sízésre mindennap lehetőség van, 21 óráig. Az ausztriai színvonalat itt se várjuk el, de erről kizárólag hazánk természeti adottságai tehetnek; 509 méterig megy föl a felső lift (sajnos a hegy sem magasabb ennél). Itt is van egylesiklós jegy, de nem mennénk jobban bele, ez egy ideális hely egy komolyabb sítúra előtti gyakorlásra – íme az 5 pályás rendszer honlapja, ahol 3D-ben is megtekinthető a Nordica Síaréna.

Nyitva: 9
21 (jelenleg az 1-es pálya üzemel)
Árak: számos jegy- és bérlettípus van – lásd a táblázatban!


Kékestető (10-45 cm)

(kép: kekesteto.hu)

Noha a Kékesen, hazánk legmagasabb pontján (1014 m) alig-alig van hó jelenleg – elsején esett egy kevés –, a hét további részére ígérnek csapadékot, ami ott a várható hőmérsékleti viszonyok között nagy biztonsággal hó lesz. Akkor ráadásul mindenkit vár majd Magyarország leghosszabb, 1800 méteres lesiklópályája (aljáról autóbusz megy vissza), és ha a hóágyúk is beindulnak, a Budapesttől 99 kilométerre lévő, 9 pályás rendszer bizony eléggé jó lesz. A most következő hétvégére már be is lehet tervezni!

Nyitva: 9
16.30 (jelenleg nem üzemel, de nyitott szerdákon, szombatokon este 5 és 8 óra közt villanyfényes sízésre is lehetőség van, pénteken 17 és 21 óra közt szintúgy)
Árak: a számos bérlettípus ide kattintva tekinthető át.


Mátraszentistván (2060 cm)

Nem kell elkeserednünk, ha a Kékes felé vesszük az irányt, de nem találjuk nyitva az ország Csomolungmájának sícentrumát, arra van ugyanis a Mátra másik pályája, a mátraszentistváni Sípark. Már az bizalomgerjesztő, hogy honlapja – hóágyúval is – rendesen gondozott, és hogy 1,5 kilométernyi pályája rendelkezésre is áll (ez a létező tíz pályából ötöt takar), 5 sílift használható, és a hétközi meleg ellenére maximum 2 fok a hőmérséklet itt. Az esti sízés szerelmeseinek egyértelműen a Sípark ajánlható, itt van ugyanis a leghosszabb szakaszon és a legjobban kivilágított „éjjeli pálya”. A rendszer panorámája mellett egyéb „gyönyört” is kínálnak; a Szerelmesek Síútján aki csak lesiklik párjával, örökre megpecsételi közös sorsát a vélekedés szerint… A sízők és a snowboardosok mellett az újdonságokra nyitottakat is várják, a nyugati sípályákról megszokott „hófánkokon” kívül skibike-kal is le lehet csúszni itt. Egy szó, mint száz, Eplény mellett ide jöjjön, aki később nagyobb túrára készül.

Nyitva: 9.30
16.30 (+esti sízés a honlap szerint)
Árak: napijegyek 3500
5500 Ft, bővebben a weboldalon, ide kattintva

Visegrád (1525 cm)

Közel van Budapesthez, a dobogókőihez hasonlóan festői a környezet, és hetedik szezon óta megy a hóágyúzás a Nagyvillám sípályán. Jelenleg egy pályát „tud” a rendszer, nem is rossz, de ahogy jön az igazi hó, érdemes leautózni Budapestről azt a szűk 50 kilométert. Egy napba belefér a sí mellett egy kis kirándulás is.

Nyitva: 9
17
Árak: napijegy 4500 Ft (egyéb: lásd honlap)


Ami nem működik…

Volna még más sípálya is kis hazánkban, de az ajkai felvonó idén nem üzemel, Bodajk 400 méteres pályácskája várja a havat, és különböző okokból nem megy a normafai 300 méteres, a bükkszentkereszti, a dunakömlőd-paksi, a galyatetői, a kőszegi, a mátraszentimrei, -szentlászlói, a nagy-hideg-hegyi, a nyúli, a pázmándfalui, a pécsi (Misina-tető), a salgótarjáni, a sopron-dalos-hegyi, a szokolyai és a szombathelyi felvonó, de még reménykedik a télben három kicsike pálya Sátoraljaújhelyen, Szilvásváradon és Tokaj-Kopasz-hegyen.

A „sípályamezőny” egyébként kezd nagyon szétszakadni, ugyanis nem elég, hogy az élelmes magyarok egyre olcsóbb külföldi lehetőségeket találnak, itthon azok a helyek, ahol nincs ratrak, hóágyú és esti világítás, esélyük sincs arra, hogy lépést tartsanak a legjobb terepekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.