Majdnem Barcelonáé lett az Eiffel-torony

Ha Gustav Eiffelnek anno sikerül meggyőznie a barcelonai polgármestert, bizony most valahol a Földközi-tengert bámulná a 125 évvel ezelőtt megfogant épületkülönlegesség.

2012. 01. 26. 15:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy volt szükség erre a monstre kilátóra? Semmi különlegesre nem kell gondolni: 1874-ben az amerikaiak bedobták a köztudatba, hogy ők bizony felhúznak egy 914 méter magas tornyot Philadelphiában – több sem kellett a franciáknak, eldöntötték, hogy kőművesekkel felépíttetik gyorsan a világ legmagasabb épületét (300 m), de mivel nem ismertek hozzá technológiát, egyelőre nem álltak neki. A büszkeség és a francia forradalom közelgő 100. évfordulója azonban nem hagyta őket nyugodni, és 1878-ban kormányzati szinten újra elhatározták, hogy 1889. május 5-ére ledöfik egy világkiállítás kezdő időpontját, amikor is átadnak a földgolyónak egy, a hazájukat dicsőítő emlékművet. A fémtorony ötletét 1883-ban szedték csak elő (Émile Nouguier és Maurice Koechlin). Maga a torony névadója, Gustave Eiffel egy évvel később lépett a képbe; egyszerűen megvette a fémtorony szabadalmát. Ezzel még nem volt sínen a dolog, ekkor ugyanis kellett valakit találnia az építési vállalkozónak, aki hajlékot ad az igen merész álmoknak – nem is sokon múlt, hogy nem Barcelonában látjuk most a tornyot, de a franciák szerencséjére Barcelona polgármestere azt mondta rá, hogy irreális és aránytalanul költséges a terv.

Rájött, hogy mit csinál rosszul

Eiffel ekkor hátrább vonta az agarakat, és iszonyatos médiakampányba kezdett – pénzt és energiát nem kímélve –, aminek meglett az eredménye: Édouard Lockroy kereskedelmi miniszter és a francia kormány '86. május 1-jén belecsapott Eiffel tenyerébe, és '87. január 8-án már papír is volt arról, hogy megszületik a világ legmagasabb épülete Párizsban. A vállalkozó biztosra ment: előre asztalra csapta a 8-8,5 millió arany frank bekerülési költség négyötödét. Mondhatnánk, egyfajta „PPP-konstrukció” volt, ugyanis az előleg fejében Eiffel 1890-től 20 éven át hasznosítási jogot kapott a toronyra.

A munkát úgy kezdték el – 125 éve éppen ezen a napon –, hogy a Mars-mezőn gigantikus gödröket vájtak, hogy a lábak alapozását el lehessen kezdeni, és azonnal felvonultak a legmodernebb hidraulikus emelőkkel. Két év, két hónap és öt nap alatt befejezték a 300 méteres fémmonstrumot, a biztonságra jellemző volt, hogy senki nem halt meg az építkezés során – a precizitásra pedig, hogy egyetlen alkatrészt sem kellett újragyártatni a Levallois Perret-vel.

Magyar vonatkozás

Természetesen voltak tiltakozók is már az első kapavágás pillanatában, sőt az 1887 januárjában megjelent nyílt levelet olyan világnagyságok írták alá, mint Charles Gounod zeneszerző, Charles Garnier, a párizsi Operaház és a monte carlói kaszinó építője, az ifjabbik Alexandre Dumas író, François Coppée költő-író-dramaturg, Sully Prudhomme Nobel-díjas költő és Guy de Maupassant író. Hiába. A világraszóló munka végeztével Eiffelt a Becsületrend lovagjává ütötték.

A toronynak van magyar vonatkozása is, ugyanis a 10 év alatt teljesen elhasználódott hidraulikus liftet egy bizonyos Korda Dezső szerelvényeire cserélték ki, ezek egészen 1980-ig üzemeltek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.