Nyolcméteres kígyók szaporodtak el

Éveken át hiába próbálták kiirtani az óriási hüllőket a floridai Everglades Nemzeti Park mocsaraiból.

BL
2012. 01. 18. 19:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Ken Salazar amerikai belügyminiszter által bejelentett korlátozás a szalagos tigrispitonra (Python molurus bivittatus), a sárga anakondára (Eunectes notaeus), valamint az afrikai sziklapiton (Python sebae) két alfajára terjed ki. Ezek a hüllők egyre nagyobb problémát jelentenek a Florida déli részén elterülő Everglades Nemzeti Park mocsaras területein. A biológusok szerint a kígyók többségét saját gazdáik engedték szabadon, miután rájöttek, hogy a háziállatnak szánt, és kezdetben alig 30 centiméteres apróságok életük első két évében 3,6 méteresre nőnek.

A kígyók közül néhány valószínűleg az 1992-es Andrew hurrikán során szökött meg az állatkereskedésekből, és azóta új otthont alapított a vadonban. Salazar szerint a korlátozás hatvan napon belül lép érvénybe, azután már tilos lesz a felsorolt fajok importja és az egyes tagállamok közti szállítása is. A tiltólistára került óriáskígyók akár 7,9 méter hosszúra és több mint 90 kilogrammosra is megnőhetnek, hatalmas fenyegetést jelentve ezzel az őshonos fajok, köztük például a szarvasok számára is.

A betolakodó fajok közül a leghírhedtebb a szalagos tigrispiton, amelyről az a hír járja, hogy a kisebb emlősöktől a gázlómadarakig mindent felfal, ami mozog a mocsárban. Tavaly egy 4,8 méteres példányra bukkantak, amely épp felfalt egy 34 kilogrammos szarvast. Egy másik óriáskígyó 2005-ben egy 1,8 méteres döglött aligátort nyelt le, amibe bele is pusztult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.