Teréz anyát idézte a rendőr ezredes + Képek

Ájulás is történt már, de annál sokkal több bűnbánat, katarzis és feloldozás azon a kiállításon, amely a 14 éven felülieknek interaktív módon ad támpontot az élet hátralévő részére.

2012. 01. 12. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Debrecen, Nyíregyháza, Miskolc, Kisvárda és a felvidéki Dunaszerdahely után csütörtökön Budapesten is megnyitották azt a kíméletlenül őszinte kiállítást, ami igazából önmaga hatvanezer tárlat, merthogy a vidéki helyszíneken eddig ennyien látták – ezzel pedig bekerült a tíz leglátogatottabb kiállítás közé. A furcsa megállapítást a nyitányon tette Százvai László református lelkipásztor, aki 2008. július 26-a óta az egész országot bejárta „találmányával”, realista módon bemutatva a 15-19(-30) évesek előtt heverő kérdéseket családról, példaképpé válásról, szabadságról, függőségről, házasságról, hazaszeretetről, céltudatosságról. De aki attól fél, hogy „egyházi maszlaggal” találkozik majd a Pozsonyi út–Gogol utca sarkán decemberig mindenkit ingyenesen váró, interaktív kiállításon, az jól figyeljen!

Ugyanis Százvai László az elsők közt a rendőrséget kereste meg a dologgal: mi lenne, ha együtt akcióznának a témában?

– Nem áll távol egymástól a lelkipásztori és a rendőri tevékenység. Mindketten azért kelünk fel nap mint nap, hogy a bűnből kevesebb legyen – így Fülöp Valter rendőr ezredes, aki a BRFK második embereként szívén viseli a bűnmegelőzés kérdését, ezért is járnak kollégáival évente több száz helyre iskolai prevenciós előadásokra. A rendőri vezető töredelmesen bevallja, az egyház e területen nemhogy megkerülhetetlen, de nélkülözhetetlen is, majd Teréz anyát idézve mondja: „Tudjuk, hogy amit teszünk, csak csepp a tengerben, de enélkül a csepp nélkül sekélyebb lenne a tenger.”

Százvai László kezdeményezéséhez a rendőrség után civil szervezetek, magánszemélyek és képviselők is csatlakoztak, a „végterméknek” pedig számos hatása van.

Ami bent történik meg

– Megdöbbentő, bűnbánat, katarzis, feloldozás – e szavak köré lehet csoportosítani azt az érzést, ami a héttermes kiállítás után megszállja az embert, épp ezért van még három helyiség a másfél órás megtekintés után, ahol beszélgetni lehet a látottakról, vagy csak csendben elgondolkodni. És itt a lényeg, ezt a kiállítást nem „megnézni” kell, hanem „átélni” lehet. Nincs itt semmi prüdéria, nincs álszentség, a kiállítás „bent” történik – hangsúlyozza a lelkész, aki szerint mind az eddigi 60 ezer látogató szembetalálkozott győzelmeivel, küzdelmeivel, kudarcaival, ezt alátámasztja a Kontrasztkiallitas.hu-n és a vendégkönyvben megtalálható sok ezer bejegyzés is. – Ha bemész, vagy egy ember, ha kijössz, vagy egy másik ember úgy, hogy nem sulykol számodra semmilyen megoldást. Aki látja, hónapokig erről beszél – teszi hozzá.

A megnyitóra elhívták Győrfi Pál OMSZ-szóvivőt is, aki annyira a megnyitó légkörének hatása alá került, hogy nem mint szóvivő állt a mikrofon mögé, hanem saját kérésére mint egykori mentőtiszt.

– Amikor kivonultunk egy-egy drogos fiatalhoz, mindig lezajlott egyfajta „értékvesztés”. És elfogott a düh, hogy minden ilyen helyzet annyira elkerülhető lenne. Fölösleges itt statisztikákat mondani, hogy hány százan így meg úgy, emiatt a kiállítás miatt nemhogy optimizmus van bennem, hanem bizonyosság – mondta talán nem várt lelkesedéssel Győrfi Pál.


(a kirekesztőnek vélt kép)

De hogy konkrétan mire vállalkozik, aki közel engedi magához az élményt, abba Százvai László engedett betekintést. A 9+3 teremben elsőként egy részegsofőr-szimulátorral lehet „játszani”, de még a sokat megélt Győrfi Pál is egyből kiszállt az ülésből, annyira kellemetlen érzés fogta el a „delíriumos szemüveg” mögött. Aztán „férfias férfiak és nőies nők” következnek – korántsem a schwarzeneggeri, illetve a barbie-s értelemben –, majd az apját másoló kisfiú filmje, a tabuk nélkül bemutatott szexualitás (itt található az a „kirekesztő” kép, ami miatt „fel is nyomták” a minisztériumnál a kiállítást), de – mint Százvai lelkész mondja – jogállamban miért pont az ilyen véleménynek ne lehetne hangot adni. A következő parányi helyiség miatt kellett a 14-es „karikát” rátenni az egészre: az abortuszról van szó – már többen elájultak ennél a résznél, de akkor sem lehet eltitkolni, hogy eddig több mint 6 millió magzat életét oltották ki Magyarországon, ebből 40 449-ét 2010-ben, tizedénél 19 évnél fiatalabb lányok feküdtek kés alá. Az önmagát is horrorként aposztrofáló kiállításrész a szenvedélybetegségek ábrázolásánál csúcsosodik ki, amihez a rendőrségtől valódi felvételeket kaptak, és a Karesz végakarata című filmből is megtekinthető egy 6 perces, „ütős” összeállítás.

(Győrfi Pál a „delíriumos” szimulátorban)

Ezt követően lehet megérteni, miért kapta a kontraszt nevet az élmény – a hazaszeretet/értékválság témakörét mutatja be a finis, majd a „megváltás szoba” következik keresztre feszített, töviskoronás Krisztus nélkül. „Olyanoknak is be akarjuk mutatni ezt, akik esetleg nem akarnak 'egyházi maszlaggal' találkozni” – mondta a tárlatvezetés végén a lelkész.

A református altemplomban berendezett kiállítás ingyenes megtekintéséhez előzetes bejelentkezés szükséges ([email protected]), de elvileg hétköznaponként 9 és 15 óra közt „élhető át”, külön kérésre más napokon is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.