A 15,6 százalékos munkanélküliségtől szenvedő kis bányavárosban, Mostban mindennaposak az ilyen esetek. Alumínium útjelző táblák, sírkődíszek, csatornafedelek, csövek, kábelek, de templomi harangok, rézborítású háztetők sincsenek biztonságban.
2008-ban a rendőrség őrizetbe vett három férfit, akik a terezini koncentrációs tábor helyén álló emlékhelyről szereltek le több száz feliratot: a kár 1,7 millió koronás volt (közel 200 millió forint). Három és féltől 4 és fél évig terjedő börtönbüntetésre ítélték őket.
Egy vasúti gyűjtőtől egy potom 24 tonnás mozdonyt „lovasítottak meg”. Két bűnöző lovakat fogott elébe, úgy vontatta el, hogy feldarabolva a valós értéke – 267 ezer korona (3 millió forint) – feléért adja el. Egy másik mozdonyt Észak-Csehországból fújtak meg tavaly.
2011 első tíz hónapjában a fémgyűjtők 14 millió koronás (163 millió forintos) kárt okoztak a vasúti infrastruktúrát kezelő SZDC vállalatnak.
Az ország nyugati részében egy négytonnás vasúti felüljáró hídnak veszett nyoma. Egy vonat utasait a végállomás előtt kérték fel a kalauzok a leszállásra, ugyanis eltűntek az elektromos kábelek.
Az ócskavas-kereskedőket akár egymillió korona (11,6 millió forint) bírsággal is sújthatják – mondta el Michaela Jendeková, a környezetvédelmi minisztérium szóvivője, aki szerint a probléma nagysága a feketepiaci árak alakulásával arányos.
Az ócskavas-kereskedők gyakran túlságosan is jó árat fizetnek, és szemet hunynak az áru – zsilipszelep, kotrógép vagy színházi vasfüggöny – eredete felett.
A Most melletti Horní Jiretínben egy kiló vörösrézért akár 130 koronát (1500 forint), 1 kiló sárgarézért 105 koronát (1200 forintot), egy kiló alumíniumért 32 koronát (373 forintot) is fizetnek.
Van, aki örül a fémtolvajoknak: a chomutovi szafari parkból egy őzbak, két dámszarvas és egy őzborjú szökött meg, amikor a tolvajok leszereltek egy kerítést.

A világ egyik legjobb vodkája készül Zamárdiban