Ezért nem az igazi csak összeköltözni

Lackfi János és felesége lesz a házasság hete programsorozat idei „reklámarca”, lesz néhány alkalom megtekinteni tanulságos történetüket. Egy kis ízelítő.

2012. 02. 09. 20:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Megtisztelő felkérésnek tettünk eleget” – mondta a programfolyam beharangozóján Lackfi János. A népszerű költő–író, aki feleségével, Bárdos Júliával öt gyermeket nevel, kissé banálisnak tartja, hogy éppen ő idézze egy költő szavait, de az általuk elvállalt feladatról József Attila sorai csak eszébe jutnak: „Hiába fürösztöd önmagadban, / Csak másban moshatod meg arcodat.” „A gyermekeink születéséhez két ember kooperációjára volt szükség, az együttműködésből termelő lesz, a termelőből fogyasztó, úgyhogy a házasság össztársadalmi szempontból is hasznos. És hát a harmadik, negyedik, ötödik gyermekünk érkezésekor már beszélhetett az óvó néni szocializációról, ők már pontosan tudták, hogyan kell érvényesíteni a civil kurázsit; Johanna lányunk egy visító hangot fejlesztett ki, aminek következtében ő kapott először enni. Ahol sok gyermek van, ott ez az érdekérvényesítő képesség soha nem hiányzik” – mondja Lackfi János, aki a Házasság Hete sorozat arca lesz feleségével.

Ha választhatnál, házasságba születnél

Ilyen jellegű védnöke egyébként csak hazánkban van az ünnepi hétnek, még angol földön is irigykedve nézik a magyar találmányt – olyannyira, hogy pusztán a csütörtöki kedvcsináló kedvéért repült Budapestre a Házasság Hete Mozgalom kitalálója, Richard Kane, aki e szavakkal foglalta össze a házasság különlegességét: „Ha gyermek lennél, és választanod kéne, hogy hova szülessél, egy házaspárt választanál.” Kane számokkal is alátámasztotta, hogy miért inkább a házasság, mint bármi más. „A szüleid ha házasok, 9 százalék esélye van mindössze, hogy ötödik születésnapodra szétmenjenek, ez az esély 34 százalékos, ha a szüleid eleve nem házasok. Miért fontos ez? Azok a gyermekek, akiknek szüleik csak összeköltöztek, 16 éves korukig átlagosan 4–5 felnőtt férfihoz kell kötődniük, míg akik szülei házasok, csak egyhez” – mutatott rá.



A házasélet persze – akárcsak a törpök élete az ismert rajzfilmsorozatból – nem csak játék és mese, Lackfi sem csinál ebből titkot: „5–10 év után van, hogy kifogy a muníció, körülöttünk is sorra mentek szét párok, akikről nem is gondoltuk volna. Viszont noha nincs biztos recept a jó házasságra, azért az mégsem csak egy papír. Hollywoodban szerződéseket kötnek rá, hogy kié legyen a 100 darabos Jaguar-készlet, ha majd szétmennek, mi ritkán kötünk ilyen szerződéseket. Az azért kimutatható, hogy bár a férfi kihalófélben lévő »állatfaj«, a házasságban élő férfi tovább él, nem veszélyezteti idejekorán agyvérzés vagy szívinfarktus. Az egyéni boldogság számomra csak akkor lehetséges, ha másokkal együtt vagyok boldog.”

Az igazival nem lehet elég korán

Lackfi János felesége, a művészettörténész Bárdos Júlia nagyapjától, a XX. század meghatározó zeneszerzőjétől merít: „Ha megtaláltad az igazit, nem lehet elég korán, de ha nem az igazit találtad meg, nem lehet eléggé későn.” Én tizennyolc éves voltam, amikor érettségi után hozzámentem az akkor másodéves Jánoshoz, ez szülői perspektívából nézve rémisztő volt. Tovább fokoztuk, amikor a nászúton megfogant az első gyermekünk. A rokonok pesszimista része elkönyvelte, hogy az én karrieremnek annyi. Az első gyermekünk egyéves születésnapján kezdtem az egyetemet, az ötödikkel a hasamban fejeztem be, és kitüntetést is kaptam a diplomamunkámra” – mondta röviden a házasságban töltött első néhány év személyes aspektusáról Bárdos Júlia, hozzátéve: mindenük megvan, mégsem ez a lényeg. „Életünk mutatója a kapcsolataink színvonala.”

Öt gyermek személyiségfejlődésében részt venni igazi kaland – tűz újabb érvet a nagycsaládos házasság mellé Bárdos Júlia, aki szerint a szerelem Isten kivételes ajándéka, ami lendületet ad az élet elején, és a kezdeti nehézségeken át is lendíti. „Bőven volt, amikor megrémültünk a másik egy-egy megnyilvánulása kapcsán, de az egy döntés, hogy a krízishelyzeteket megoldjuk, és újra egymásra találunk. A szeretet lépcsőjén nem könnyű feljutni, de felfelé egyre szebb a kilátás” – bátorít minden házast, illetve házasságra készülőt az idei eseményre kijelölt, hiteles „reklámarc”.

Példaképek

A Házasság Hetét ötödik alkalommal rendezik meg itthon – a britek több mint tíz éve tartanak ilyet. A 2008-as, első alkalommal Levente Péter és Döbrentey Ildikó, 2009-ben Csókay András és Ajtay Daniella, 2010-ben Süveges Gergő és Rudan Margit, tavaly pedig Szabó Endre és Nemesy Krisztina volt az eseménysorozat úgymond tanúságtevője. Noha a rendszerváltozáskor még 66 ezer házasság köttetett évente hazánkban, ma pedig pontosan a fele, a házasság intézményével nem nosztalgiázni kívánnak a kezdeményezők – ahogy Bíró László családreferens katolikus és Fabiny Tamás evangélikus püspök is elmondta –, hanem a jövőnek kívánnak elköteleződni, hiszen „Vágyni arra, ami a miénk” (ez a hét mottója), szépség, igazság, hűség – Adyval élve – nem „lekacagott szavak”.

(Kép: Facebook)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.