Hatalmas zsírréteg tündököl a bébin + Képek

A hóban játszadozó szibériai tigrissel, termetéhez képes hatalmas zsírréteggel „büszkélkedő” bébi borjúfókával és sütkérező jegesmedvével találkozhatnak a legnagyobb hidegben is a Nyíregyházi Állatparkba látogatók.

NT
2012. 02. 17. 15:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a park szakemberei felkészültek a téli hónapokra, egyes állatfajokat még így is megvisel a megszokottnál hidegebb időjárás. A gondozók folyamatosan ellenőrzik az önitatókat, az állatházak fűtési berendezését, az állatok pedig megemelt takarmány- és vitaminadagokat kapnak – mondta Révészné Petró Zsuzsanna, az állatpark sajtóreferense pénteken az MTI-nek.

Közlése szerint a halak és a kétéltűek gyakorlatilag semmit nem éreznek meg a hidegből, mivel a Zöld Piramis, a Trópusi Ház és az Ócenárium légterében és medencéiben mindig állandó a hőmérséklet. A főemlősök közül több faj azonban érzékeny a hidegre, a világ legkisebb selyemmajmai, vagy a legnagyobb, fán élő főemlősök, az orangutánok szintén a tágas belső helyeiken élik napjaikat.

A szélesszájú orrszarvúk és az oroszlánok jól tűrik a hideget, annak ellenére, hogy a két faj Afrikában őshonos; az állatok nagy része már európai állatkertben született, így alkalmazkodni tudtak az itteni klímához – magyarázta a szóvivő. A legtöbb állatkerti állat naponta másfél-két órát tölt a napsütéses órákban a kifutókban.

A télnek valószínűleg a fókák örülnek a legjobban: a borjúfókák „téli felkészítése” már ősszel megkezdődött a megemelt takarmányadaggal. Az ország első, tavaly júliusban világra jött borjúfókabébije születése óta megnégyszerezte testsúlyát: a Barack névre hallgató nőstény jelenleg 40 kilogrammot nyom és mintegy tíz centiméter vastag zsírréteget szedett magára, így meg sem érzi a jeges vízben való úszkálást. A szóvivő közlése szerint a természetes élőhelyén a borjúfókának nagyon gyorsan meg kell híznia, ugyanis csak a megfelelően vastag zsírréteg védi meg az óceánok nemritkán jeges vizétől és a hidegtől.

A fókák téli tápláléka a magasabb fehérje- és energiatartalmú makrélából és heringből áll, ebből a kaliforniai oroszlánfókák például a nyári haladag mintegy háromszorosát, 10-12 kilogrammot fogyasztanak el naponta. Az oroszlánfókák medencéje temperált, 10 fok alatt bekapcsol a medencefűtés.

A parkba látogatók kifutóikban találkozhatnak hóban ugrándozó szibériai tigrissel, valamint a jegesmedvével is, utóbbi állatfaj számára egyébként nem a tél, hanem a nyár jelent kihívást, a forróbb napokat a klimatizált barlangjukban hűsölve vészelik át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.